113. Konrad Jarodzki - Mazurkiewiczowi, 1985

  • Poprzedni

    Poprzednia praca

    Andrzej Nowacki
    - 24.03.2020, 2020,

  • Następny

    Następna praca

    Alicja Karska i Aleksandra Went
    - Z serii Ebru, 2014,

wszystkie obiekty

Opis obiektu

Oferowany obraz Konrad Jarodzki zadedykował swojemu nieżyjącemu przyjacielowi jeszcze z czasów studiów, Alfonsowi Mazurkiewiczowi. Mazurkiewicz był jednym z najciekawszych twórców powojennego Wrocławia, a jego obrazy zaklasyfikować można do malarstwa materii spod znaku miękkiej organicznej linii. Zmarł młodo w 1975 roku.

Reprodukowany

Konrad Jarodzki: Nadchodzi [katalog towarzyszący wystawie], wyd. Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Wrocław 2008, s.19

Biogram artysty

Konrad Jarocki urodził się w 1927 roku w Zaklikowie. Był malarzem, rysownikiem, architektem, pedagogiem oraz członkiem Grupy Wrocławskiej. W 1948 roku studiował matematykę na Uniwersytecie w Lublinie, jednak po roku wyjechał do Wrocławia i rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w latach 1949-1955 studiował architekturę. Po ukończeniu studiów technicznych podjął decyzję o rozpoczęciu kolejnych tym razem artystycznych. W latach 1955-1958 studiował malarstwo w PWSSP we Wrocławiu., gdzie kształcił się pod kierunkiem Prof. Eugeniusza Gepperta i Prof. Stanisława Pękalskiego. Po latach dwukrotnie objął stanowisko rektora tej uczelni (w 1984 roku i w latach 1992- 1999). Projektowanie architektoniczne łączył z twórczością malarską. Od pierwszej wystawy indywidualnej, prezentowanej we wrocławskim Klubie Dziennikarza (1964) zaznaczył swoją obecność w życiu artystycznym zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystawiał swoje obrazy m.in.: we Francji, w Niemczech, Belgii, Kanadzie, Iraku, Iranie, Czechosłowacji, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Obrazy Konrada Jarockiego to dzieła malarza i architekta, albowiem zarówno warstwa malarska – atmosfera, klimat kolorystyczny, jak i kompozycja form w przestrzeni – konstrukcja obrazu – mają dla zamierzonego efektu znaczenie pierwszorzędne. W obu tych warstwach są to dzieła głęboko przemyślane. W samym procesie twórczym artysta dopuszcza istnienie kontrolowanego przypadku, który nadaje jego obrazom cechy żywiołowe, emocjonalne, ekspresyjne. Jarocki ma na swoim koncie udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i ponad 20 indywidualnych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień – w tym Ministerstwa Kultury i Sztuki I i II stopnia. Mawia, że nie lubi rozstawać się z obrazami, które namalował. Tylko jedna czwarta jego płócien jest w obcych rękach. W muzeach, kolekcjach prywatnych, siedzibach fi rm. Uczył się malarstwa razem z Zbigniewem Paluszakiem oraz Janiną Żemojtel. W tym czasie na tej samej uczelni studiowali również: Józef Hałas, Alfons Mazurkiewicz oraz Jerzy Rosołowicz. Założył w 1986 roku Archicom – pierwszą architektoniczną grupę projektową – zrealizował ponad 100 inwestycji, wiele z nich nagrodzono w kategoriach "budowa roku", "najładniejszy budynek", "najpiękniejsze wnętrze", ma także na swoim koncie wiele wyróżnień branżowych.

Nr katalogowy: 113

Konrad Jarodzki (1927)
Mazurkiewiczowi, 1985


olej, płótno / 140,5 x 40,5 cm
sygn. na odwrocie: JARODZKI K.


Estymacja:
35 000 - 45 000 zł ●
7 710 - 9 912 EUR
9 359 - 12 033 USD

Cena sprzedaży:
38 000 zł
8 371 EUR
10 161 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 1 czerwca 2021

1 czerwca godz. 19.00
aukcja odbędzie się online

wystawa przedaukcyjna:
14 maja – 1 czerwca
Galeria Domu Aukcyjnego
ul. Wiejska 20, Warszawa

Licytuj online

ZLECENIE LICYTACJI

Zapytaj o obiekt   

Newsletter

Zapisując się na newsletter Domu Aukcyjnego Polswiss Art otrzymujesz: