26. Przemysław Lasak - Wojowniczka, 2011

    Przemysław Lasak
    - Wojowniczka z chorągwią, 2009,

    Włodzisław Sier
    - Paradies, 1989,

Proweniencja

Przemysław Lasak za dyplom z ceramiki w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu, który przygotował w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej w 1986 roku, otrzymał nagrodę Rektora PWSSP oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki jako najlepszy dyplom roku. Jest pedagogiem w macierzystej uczelni, od 1999 roku, profesorem tytularnym. Prowadzi dyplomującą I-ą Pracownię Ceramiki Artystycznej w Katedrze Ceramiki oraz Pracownię Ceramiczną w Katedrze Rekonstrukcji i Konserwacji Ceramiki i Szkła. W roku 1991 otrzymał nagrodę Rektora PWSSP we Wrocławiu za dorobek twórczy i dydaktyczny, a 2011 roku nagrodę Rektora ASP we Wrocławiu indywidualną za całokształt dorobku.

Jest twórcą ceramicznych cykli „Sztandary” (1986-1996), „Najemnicy” (1996-1998), „Ona” (1998-1999), „Nadzieja” (2000-2003), „Cienie” (2012-2013), „Renegaci” (2010-2014), „Mup I /Mir/” (2014- 2015), „Pokój II” (2012-2016), „Europa”(2015), „Emigrantki” (2015-2016), które prezentowano na wystawach w Polsce, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Włoszech, USA, Niemczech i Malezji. Pierwsza prezentacja z cyklu „Pokój II” miała miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach w ramach wystawy ''Artyści z głębi Muzeum Śląskiemu'' (2015-2016). Do udziału zaproszono 30-tu artystów, którzy obrazowali przemiany w sztuce polskiej w latach 1984-2014.

Zrealizował rzeźby do spektakli: w 2001 roku ''Abelard i Heloiza'' , w 2010 roku '' Ojciec '' w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Tetrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.  W 1991 roku zdobył złoty medal na 47. Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej w Faenzie. W 2005 otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za szczególne zasługi dla kultury polskiej. Uczestniczył wielokrotnie w warsztatach malarskich i ceramicznych w Wałbrzychu, Tułowicach, Bolesławcu, Kamionie, Szczyrku, Mikołowie, Nałęczowie, Smólsku i w Malezji.  Jego prace znajdują się w krajowych i międzynarodowych kolekcjach. Brał udział w ok. 350 wystawach, w Polsce i za granicą.

Nr katalogowy: 26

Przemysław Lasak (1958)
Wojowniczka, 2011

beton, ceramika, szkliwo, blacha, drewno, elementy skórzane / 228 x 57 x 57 cm
sygn. na lewym ramieniu: LASAK 2011

Estymacja:
60 000 - 70 000 zł ●
13 275 - 15 487 EUR
15 749 - 18 373 USD

Aukcja Rzeźba i Obiekty Przestrzenne

28 września 2021 o godz. 19.00

8 - 28 września 2021