18. Zbigniew Gorlak - Rhinoceros, 2007-2008

    Sławomir Ratajski
    - Płonąca arka, 1996,

    Wojciech Kopczyński
    - Kompozycja 12 prac, 2017,

Mistrz - Uczeń. Uczeń - Mistrz. Miałem to szczęście, że miałem od czasów studiów wspaniałego malarza prof. Władysława Jackiewicza. I to był dla mnie kierunek mojej drogi - być tak dobry jak mój Mistrz. A nauka od Mistrza - nie przeszkadzać! I dodam swoje - poszukiwać. Bo jak ktoś wie jak malować, to lepiej niech poszuka swojej drogi gdzie indziej.

– Zbigniew Gorlak

Malarz, grafik i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Posługuje się techniką linorytu, litografii i serigrafii. Urodził się w 1955 roku w Sopocie. Edukację artystyczną odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (obecnie ASP) w Gdańsku u profesorów: Władysława Jackiewicza, Bohdana Borowskiego i doc. Czesława Tumielewicza. Dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa w 1979 roku. W 2003 roku zdobył główną nagrodę Art&Business, a w 2012 był laureatem Nagrody Miasta Gdańsk w dziedzinie Kultury. Obecnie kieruje Pracownią Litografii na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. W 2002 roku był prodziekanem na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Swoje prace malarskie i graficzne wystawiał na ekspozycjach indywidualnych w kraju i za granicą m.in.: w Galerii BWA w Gdańsku, w Heimatmuseum Villa Stahmer Georgmarienhütte, Osnabrück w Niemczech, w Galeri El w Elblągu, w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w Galeri Studio Bema 65 w Warszawie, w Galerii ASP w Gdańsku oraz w wielu innych. Jego prace znajdują się one w licznych kolekcjach m.in.: Firmy LEGO w Bilung, w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą, Fundacji M.M. Pieńkowski, Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Nr katalogowy: 18

Zbigniew Gorlak (1955)
Rhinoceros, 2007-2008

akryl, płótno / 170 x 210 cm
sygn. na odwrocie: Gorlak RHINOCEROS AKRYL NA PŁÓTNIE 170 x 210 2007/8 Gorlak

Estymacja:
18 000 - 25 000 zł
4 018 - 5 581 EUR
4 905 - 6 812 USD

Aukcja Akademicy Współczesności

22 czerwca godz. 19.00

8 czerwca – 22 czerwca