39. Zbigniew Nowicki - Logopeda na wakacjach, 2017

    Mirek Sikorski
    - (tryptyk) Nokturn, 2015,

    Joanna Kaiser
    - Pawilon magnetyczny,

W moim odczuciu gest malarski jest symboliczny sam w sobie, jest powtórzeniem Pierwszego Gestu, gestu kreacji: jest powtórzeniem świadomego artystycznego działania u zarania naszych dziejów, jest zatem jednym z podstawowych elementów kształtujących naszą ludzką naturę . Gest malarski poprzez swą wyjątkowość stanowi o przynależności do kręgu wtajemniczonych. Jest symbolem wtajemniczenia w umiejętność zastępowania rzeczy, przeżyć, idei znakami, symbolami i odkrywania nowych znaczeń. Dla mnie malarstwo jest czynnością rytualną, sprawiającą, że ów symboliczny gest staje się żywy, działający, ma moc kreacji – powoływania bytów, ma moc wpływania na świadomość i łączy z Uniwersum. Tak postrzegam swoją rolę w Akademii.

- Zbigniew Nowicki

Studiował na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z malarstwa obronił w 1997 roku, a pracę doktorską pt. „Mandala Bogów-zbiór prac malarskich inspirowanych ikonografią popkultury" w 2003 roku na ASP w Łodzi. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego łódzkiej Akademii za cykl prac „ALIEN-Między jednym dyskursem a drugim". Od 1998 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie jest profesorem w Pracowni Semantyki Obrazu na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Artysta tworzy prace malarskie, rysunkowe, w technice wideo oraz wszelkiego rodzaju teksty i muzykę (jest liderem zespołów TYBET UNDERGROUND, YES i GOD ANIMALS). Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: ArtLink Sotheby’s w Tel Awiwie oraz w kolekcjach prywatnych w Tel Awiwie, Chicago, Warszawie, Łodzi i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Nr katalogowy: 39

Zbigniew Nowicki (1966)
Logopeda na wakacjach, 2017

technika mieszana, płótno / 190 x 160 cm
sygn. na odwrocie: Zbigniew Nowicki 2017

Estymacja:
9 000 - 12 000 zł
2 009 - 2 679 EUR
2 453 - 3 270 USD

Aukcja Akademicy Współczesności

22 czerwca godz. 19.00

8 czerwca – 22 czerwca