47. Michał Misiak - F-37, 2019

    Przemysław Łopaciński
    - W tej sytuacji…, 2014,

    Tomasz Musiał
    - Deszcz, 2016,

Czy czuję się akademikiem współczesności? W pierwszej chwili określenie to budzi we mnie ogromny, wewnętrzny sprzeciw. Potocznie akademizm kojarzy się ze sztuką skostniałą, wtórną, pełną rutyny i stereotypów. Niemniej jednak odnajduję w sobie pewne cechy, które mogłyby należeć do zbioru nazwanego ogólnie współcześnie pojętym akademizmem. W odniesieniu do własnej twórczości uważam, że proces kreacji nie powinien być spontaniczny i impulsywny, a raczej świadomy i kontrolowany. Legenda głosi, że przed wejściem do gaju Akademosa widniał napis głoszący by nikt, kto nie zna geometrii, nie wchodził. Zgadzam się z tym postulatem. Akademia to wspaniałe, ciepłe i zaciszne miejsce. Czasem jednak wewnętrznie zamknięte na różnorodność i złożoność świata sztuki na zewnątrz. Okresowo funkcjonują tutaj specyficzne mody i czczeni są wybrani antenaci, których sztuka namaszczona została jako ta, którą należy się inspirować i podziwiać. W czasie studiów nie podzielałem opinii większości. Miałem odmienne fascynacje i inspiracje. Niejeden młody artysta po ukończeniu Akademii musi uwalniać się spod jej wpływu. Stało się to także i moim udziałem. Z perspektywy dydaktyka, uważam, że kontakt ze studentami jest ogromnie odświeżający. Proces dydaktyczny przebiega w obie strony. Dla moich studentów bardziej staram się być partnerem niż nauczycielem. Jestem pewien, że gdyby nie styczność z młodymi ludźmi, dzisiaj charakter mojej działalności twórczej byłby inny.

— Michał Misiak.

Urodził się w 1973 roku, w Tarnowie. Studia ukończył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego z aneksem graficznym w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego w 1999 roku. Aktualnie prowadzi Pracownię Struktur Działań Przestrzennych i Barwy na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i animacji cyfrowej. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz laureat kilkunastu nagród i wyróżnień. Jest autorem 28 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ponad 130 wystaw zbiorowych.

W latach 2004 - 2018 roku był uczestnikiem plenerów artystów posługujących się językiem geometrii dr Bożeny Kowalskiej. Jego prace znajdują się w zbiorach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Museum Jerke w Recklinghausen (Niemcy), Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji, Szwajcarii, Ukrainie i USA.

Nagrody i wyróżnienia:

2012 - 24 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (Nagroda kwartalnika Format)
2008 - VI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów (wyróżnienie)
2005 - I Biennale Obrazu „Artefakt”, Łódź (I nagroda)
2005 - V Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów (Grand Prix)
2004 - XX Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego „Configuracja”, Szczecin (wyróżnienie)
2004 - „Muzyka w malarstwie”, Galeria Obok, Tychy (II nagroda)
2003 – Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
2002 - „Muzyka w malarstwie”, Galeria Obok, Tychy ( I nagroda)
2001 - Stypendium Twórcze Miasta Krakowa
2000 - X Ogólnopolski salon plastyki „Egeria”- Ostrów Wielkopolski (wyróżnienie)
1999 - „Pejzaż w malarstwie współczesnym”, Galeria Pryzmat, Kraków (III nagroda)
1998 - „Pejzaż w malarstwie współczesnym”, Galeria Pryzmat, Kraków (wyróżnienie)

Wybrane wystawy indywidualne:

2019 - „Fluktuacje / Fluctuations”, mia Art Gallery, Wrocław
2019 - „interferencje / fluktuacje”, Olsztyńska Galeria Sztuki, Olsztyn
2018 - „Zmienna” wraz z Olgą Ząbroń, JIL, Warszawa
2018 - „Wahania równowagi”, galeria Korekta, Warszawa
2015 - „Geometria porządku - geometria przypadku”, galeria Patio 2, Akademia Humanistyczno Ekonomiczna, Łódź
2015 - „Vibrations” - wspólnie z Gerhardem Birkhoferem, Haus der Modernen Kunst, Staufen, Niemcy
2014 - „Względność dwuwymiaru”, Galeria Chłodna 20, Suwałki
2013 - „Struktury dynamiczne”, Galeria Socato, Wrocław
2013 - „Cząstka elementarna”, Galeria w Hallu CkiS, Kalisz
2012 - „Symetrie i interferencje”, galeria Rogatka, Politechnika Radomska, Radom
2011 - „Symetrie”, galeria Pod Rejentem, Kraków
2008 - „Płaszczyzna – przestrzeń – głębia”, galerie Sagan, Essen, Niemcy
2007 - „Perfekcje”, Galeria Atribut, Kijów, Ukraina
2006 - „Farbschwingungen” wraz z Gerhardem Birkhoferem – Galerie Birkhofer, Gottenheim, Niemcy
2005 - „Oscillations”, Anya Tish gallery, Houston, USA
2004 - „Obrazy 2002 – 2004”, Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków

Nr katalogowy: 47

Michał Misiak (1973)
F-37, 2019

olej, płótno / 120 x 120 cm
sygn. na owrocie: monogram artysty MICHAŁ MISIAK 2019 „F-37" OLEJ 120 X 120 cm

Estymacja:
9 000 - 12 000 zł
2 009 - 2 679 EUR
2 453 - 3 270 USD

Aukcja Akademicy Współczesności

22 czerwca godz. 19.00

8 czerwca – 22 czerwca