1. Pablo Picasso - Dyptyk z cyklu Wojna i Pokój, 1952 (1954)

    Rafał Olbiński
    - Baśnie o miłości (Biały koń),

Dzieło „Wojna i Pokój” powstało w 1952 r. jako dekoracja kaplicy zamkowej w Vallauris. Zostało namalowane na olbrzymiej konstrukcji z paneli, które następnie wmontowano we wnętrze kaplicy.  Według zamysłu artysty, praca stanowić miała odniesienie nie tylko do sztuki sakralnej, ale i do pierwotnych, naskalnych malowideł. Kompozycja składa się z dwóch głównych scen, jednej ukazującej okropieństwa wojny i drugiej obrazującej szczęśliwe czasy pokoju. Picasso pragnął by jego dzieło skąpane w mroku kaplicy, oglądać jedynie przy blasku świec, jakby uczestnicząc w jakimś misterium.

Urodzony w 1881 r. w Maladze Pablo Picasso należy do najsłynniejszych artystów świata. Był malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Z poszukiwań twórczych, jakie prowadził wraz ze swoim przyjacielem Georgem Braque narodził się nowy nurt w sztuce XX wieku określany mianem kubizmu. Picasso, jako pacyfista, wielokrotnie tworzył dzieła antywojenne. Do najgenialniejszych i najbardziej poruszających z nich należy „Guernica” (1937), przedstawiająca tragedię cywilów w bombardowanym baskijskim mieście. Artysta wziął także udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, jaki miał miejsce w 1948 r. we Wrocławiu. Wówczas odwiedził także Warszawę, Kraków i Oświęcim oraz podarował Muzeum Narodowemu szereg swoich prac.

Nr katalogowy: 1

Pablo Picasso (1881 - 1973)
Dyptyk z cyklu Wojna i Pokój, 1952 (1954)

litografia barwna, papier / 25 x 51,5 cm (każda)
sygn. p.d.: Picasso (każda)
(Prace posiadają certyfikat autentyczności Fine Prints Art)
ed. E/A

Cena wywoławcza:
1 000 zł
213 EUR
218 USD

50 000 zł
10 639 EUR
10 870 USD

Licytacja charytatywna
podczas Wechta Horse Auction

Licytacja charytatywna podczas Wechta Horse Auction

20 sierpnia 2022, godz. 20.00
Stadnina Koni Racot