47. Zygmunt Menkes - Pojenie koni, 1917
Gdy mówię o wpływach, jakim uległo malarstwo Menkesa, zaiste, daleki jestem od chęci identyfikowania „wpływów” z brakiem oryginalności twórców: Nie masz bowiem w historii malarstwa ani jednego twórcy wolnego od wpływów dawnych i jemu współczesnych artystów. Malarstwo, jak wiedza ścisła, opiera się bowiem na ciągłości, na doświadczeniach dotychczasowych, na tradycji (…). Jak Soutine zachował w malarstwie swym wpływy Rembrandta, Halsa, a ze współczesnych van Gogha i Modiglianiego, tak Menkes pamięta o doświadczeniach innych wielkich, a jemu artystyczną swą koncepcją najbliższych mistrzów.
(Prędski A., Menkes czyli zwycięstwo koloru, „Wiadomości literackie”, 1928, nr 22, s. 2)
Sztuka Zygmunt Menkesa kojarzy się przede wszystkim z ekspresyjnymi w formie i zmysłowymi w kolorze kompozycjami w duchu École de Paris. Zanim jednak Menkes doszedł do tego etapu, odnajdując swój charakterystyczny styl, jak każdy artysta musiał zacząć od klasycznych studiów warsztatowych. Program akademicki w XIX-wieku obejmował m.in. naukę rysunku, studium z żywego modela, naukę kompozycji oraz kopiowanie dzieł mistrzów.
Obraz Menkesa z 1917 roku, przedstawiający pojenie koni, pochodzi z okresu studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której artysta kształcił się w latach 1919-1922. Tą wczesną kompozycję, ledwie dwudziestojednoletniego malarza, charakteryzuje pewna zachowawczość w podejściu do tematu i modelunku koni, ale jednocześnie wspaniała nonszalancja w potraktowaniu krajobrazu i partii nieba. Uwagę zwracają także harmonijne zestawienia kolorystyczne.
Tego typu akademickie prace są rzadkim, a niezwykle cennym i ciekawym świadectwem rozwoju twórczego artysty. Z tego względu stanowią one na rynku aukcyjnym kolekcjonerski rarytas.
Proweniencja
Nr katalogowy: 47
Zygmunt Menkes (1896 - 1986)
Pojenie koni, 1917
olej, płótno / 47 x 65 cm
sygn. p. d.: Z. Menkes / 1917
- Estymacja:
25 000 - 35 000 zł ●
5 155 - 7 217 EUR
5 031 - 7 043 USD
38 000 zł
7 836 EUR
7 646 USD
Aukcji Dzieł Sztuki 20 października 2022
czwartek, 20 października 2022, o godz. 19.00
3 - 20 października 2022 r.