3. Raoul Charles Verlet - La Douleur d'Orphée, koniec XIX w.

    Nieokreślony Autor
    - Kobieta w welonie i kwiatowym wieńcu, ok. 1870,

    Jacques Louis Gautier
    - Mefisto, IV ćw. XIX w.,

Oglądnie się Orfeusz — a wtem żona znika.

Próżno ją objąć, próżno zatrzymać się stara:

Pierzcha Eurydyka, jak dech, jak czcza mara;

Lecz nie śmie się użalać nad tą srogą zmianą,

Chyba by się żaliła, że jest zbyt kochaną.

Słabym głosem ostatnie pożegnanie daje

I zapada się znowu w smutne śmierci kraje. – Owidiusz

(Owidiusz, Przemiany [fragment], XL. Orfeusz i Eurydyka, wyd. Gebethner i Wolff, Warszawa 1933)

Uzbrojony w lirę Orfeusz był w mitologii greckiej słynnym poetą i śpiewakiem. Wykonana przez Raoula Verleta klasyczna rzeźba nawiązuje do dramatycznej historii, kiedy Orfeusz, próbując ocalić od śmierci swoją żonę Eurydykę, postanawia wkroczyć do krainy umarłych. Swoją urzekającą pieśnią udaje mu się przekonać piekielne bóstwa, by oddały mu ukochaną. Hades pozwala mężczyźnie oddalić się ze swoją Eurydyką pod warunkiem, że ten nie odwróci się w jej stronę zanim nie wyjdą na światło dzienne. Jednak w drodze powrotnej, kiedy już prawie są u wyjścia, Orfeusz nie mogąc się oprzeć, na chwilę się odwraca, w ten sposób definitywnie tracąc ukochaną. Zdesperowany, w bólach samotnie wraca na Ziemię.

Proweniencja

Olsztyn, kolekcja prywatna

Nr katalogowy: 3

Raoul Charles Verlet (1857 - 1923)
La Douleur d'Orphée, koniec XIX w.

brąz patynowany / wys. 99 cm
sygn. na dole: Raoul Verlet na podstawie inskrypcja odlewni: F.BARBEDIENNE, Fondeur

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
7 676 - 8 772 EUR
8 236 - 9 412 USD

19 września 2023 o godz. 19.00

7 – 19 września 2023 r.

Oglądaj aukcję live!