11. Aleksander Roszkowski - Poliptyk 3x3

    Olga Wolniak
    - Kwiat mego sekretu, 2015

    Maurycy Gomulicki
    - Ćmielowski las, 2012

Aleksander Roszkowski studiował w latach 1980-1985 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W 1987 zdobył dwa wyróżnienia honorowe na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu. Uczestniczył w zbiorowych pokazach „Arsenał 88” i „Red & White” w Hali Gwardii w Warszawie, uzyskując na pierwszej z nich nagrodę honorową.

Autor 25 wystaw indywidualnych m.in.: Andre Zarre Gallery, Nowy Jork, USA; Galerie Light, Berlin, Niemcy; Gallery Futaba, Nagoya, Japonia; Galerie Brantebjergen, Nakke, Dania; Galerie Bram, Bramslev Bakker, Dania.

Zamaszysty, energiczny ruch pędzla oraz krzycząca kolorystyka wczesnych płócien każą sytuować jego ówczesne malarstwo w modnym w latach 80. nurcie nowej ekspresji. Już jednak przy końcu dekady artysta radykalnie zmienił styl i tematykę kiedy to zaczął tworzyć również obrazy figuralne. Równolegle z kompozycjami figuralnymi Aleksander Roszkowski tworzy także obrazy inspirowane pejzażem, mniej znane, rzadko eksponowane. Pejzaż ma dla niego taki sam walor emocjonalny jak obrazy figuratywne, uzupełniają się one nawzajem, dopełniają wizerunek artysty. Kompozycje inspirowane pejzażem pozwalają poznać Roszkowskiego jako wrażliwego kolorystę.

Nr katalogowy: 11

Aleksander Roszkowski (1961)
Poliptyk 3x3, 2015

olej, płótno / 96 x 96 cm
opisany na odwrocie: ALEKSANDER ROSZKOWSKI „POLIPTYK 3x3” 2015 96 : 96 CM

Cena wywoławcza:
5 000 PLN

Estymacja:
7 000 - 9 000 PLN

7 500 PLN

SANUS PER ARTEM
Aukcja Sztuki Najnowszej

11-16 kwietnia 2015 r.
Galeria Domu Aukcyjnego Polswiss Art, ul. Wiejska 20, Warszawa

18 kwietnia 2015 r., godz. 19.30
Bristol Art&SPA Sanatorium, ul. 1 Maja 1, Busko-Zdrój