26. Zygmunt Rozwadowski - Z rozkazem - posłaniec sztabowy, 1893

    Wacław Borowski
    - Sielanka,

    Ludwik Gędłek
    - Powitanie stepu,

Omawiany obraz powstał w okresie monachijskim – wówczas artysta sygnował swe prace „Jordan” – i nosi znamiona inspiracji powstańczymi obrazami Maksymiliana Gierymskiego. Być może jest tożsamy z obrazem „Adiutant” wymienionym w katalogu krakowskiego TPSP w 1893 roku.

Zygmunt Rozwadowski był absolwentem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i akademii monachijskiej. Swój talent szlifował w kraju pod okiem m.in. Jana Matejki, a za granicą w pracowni Antona Ažbego. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem Jordan (pseudonim od nazwy herbu rodzinnego). Po studiach mieszkał we Lwowie – nauczał w Szkole Przemysłowej, wiele wystawiał i współpracował przy dekoracji wnętrz lwowskiego teatru. W 1899 roku założył Związek Artystów Polskich we Lwowie, któremu prezesował od 1903 roku. Należał także do lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W latach 1913-14 pełnił w nim funkcję wiceprezesa. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem.

Tworzył przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Był także zaangażowany przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka do pomocy w realizacji popularnych panoram –  „Panoramy Racławickiej”, „Golgoty”, „Panoramy siedmiogrodzkiej”, „Męczeństwa Chrześcijan” oraz „Bitwy pod piramidami”.

Nr katalogowy: 26

Zygmunt Rozwadowski (1870 - 1950)
Z rozkazem - posłaniec sztabowy, 1893

olej, płótno / 51 x 81 cm
sygn. p.d.: Z. Jordan Monachium 1893
na odwrocie: opinia biegłego sądowego dr Stanisława Dąbrowskiego z dn. 18 czerwca 1969 roku „Wymienione nazwisko „Jordan” było w czasie studiów monachijskich pseudonimem, a raczej nazwą jego herbu rodzinnego” - z ekspertyzy dr Stanisława Dąbrowskiego

Cena wywoławcza:
28 000 zł
6 683 EUR
8 359 USD

Estymacja:
30 000 - 35 000 zł
7 160 - 8 354 EUR
8 956 - 10 448 USD

28 000 zł
6 683 EUR
8 359 USD