12. Ludmiła Morozowa - Pejzaż, 1943

    Samuel Obodowski
    - Port w Hajfie,

    Józef Chełmoński
    - Pejzaż z chatami,

  sygn. l.d. cyrylicą: Morozowa 43 Malarka ukraińska, urodzona w Kijowie. Edukację artystyczną otrzymała w Kijowskiej Szkole Artystyczno-Przemysłowej (1925-1927) oraz w  Instytucie Sztuki w Kijowie (1928-1931) w pracowni F. Kriczewskiego. Obecnie portret malarki, namalowany ręką nauczyciela, jest wystawiony na ekspozycji Państwowej Galerii Tretiakowskiej. W 1944 roku Morozowa opuściła Ukrainę i kolejno przez Berlin i Drezno, Karlsbad i Pilzno trafiła do obozów dla osób przeniesionych w Aschaffenburgu i Berchtesgaden. W latach 1951 - 1961 mieszkała w Nowym Jorku, gdzie pracowała jako wykładowca rysunku i malarstwa w Queensboro (Queensboro Society of Art). Na emigracji uznawana była za jedną z najlepszych przedstawicielek ukraińskiej szkoły impresjonizmu. W USA była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Malarzy Ukrainy w Ameryce. Przyjaźniła się z Natalią Połońską - Wasylenko, R. Repinem (wnukiem I. Repina), rzeźbiarzem S. Litwinienko, pisarzem Jewhenem Małaniukiem. Pasjonowała ją kultura i przyroda Grecji, gdzie mieszkała i malowała (1965-1966, 1975-1976, 1984-1985, 1987-1988). W 1961 roku kupiła dom w górskiej miejscowości Hunter (stan Nowy Jork), gdzie mieszkała do końca swoich dni.  Uczestniczyła w niemal 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. W pracy stosowała różne gatunki oraz techniki. Obrazy są przechowywane w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, w Muzeum Historii Kijowa, w Muzeum Sztuki w Połtawie, w zbiorach prywatnych i muzeach USA, Grecji oraz Niemiec.

Nr katalogowy: 12

Ludmiła Morozowa (1907 - 1997)
Pejzaż, 1943

olej, płyta / 85 x 136 cm

Cena wywoławcza:
30 000 zł
7 178 EUR
9 175 USD

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
8 374 - 9 570 EUR
10 704 - 12 233 USD