43. Jan Rubczak - Dama z apaszką

    Joachim Weingart
    - Akt kobiety,

    Maurycy Mędrzycki Maurice Mendjizki
    - Pejzaż,

  sygn. p.d. Rubczak Studiował w latach1904-1911 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Cynka, a następnie w graficznej pracowni Józefa Pankiewicza. Następnie kontynuował studia w Lipsku w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe oraz w słynnej Académie Colarossi w Paryżu, gdzie pozostał wiele lat. Aktywnie działał w polskim środowisku artstycznym a jego sztukę promował znany paryski marszand Leopold Zborowski znany z mecenasowania takim twórcom jak Amedeo Modigliani czy Marc Chagall. W 1924 r wrócił do kraju i osiadł w Krakowie gdzie prowadził prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Był członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malarstwo Rubczaka nierozłącznie związane było z francuskim postimpresjonizmem, którego orędownikiem na polskim gruncie był Pankiewicz. Rubczak tworzył pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, posługując się paletą jaskrawych barw. Portrety w malarstwie Jana Rubczaka pojawiały się rzadko. “Portret kobiety z apaszką” można więc traktować jako pracę unikalną

Studiował w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Cynka i J. Pankiewicza, naukę kontynuował w Lipsku i Paryżu, gdzie w 1911 roku zamieszkał na kolejne lata. Stamtąd podróżował po Europie. Należał do założycieli Stowarzyszenia Artystów Polskich w Paryżu, związany był z Towarzystwem Polskim Literacko-Artystycznym. Przyjaźnił się m in. z Tadeuszem Makowskim, współpracował w marszandem Leopoldem Zborowskim. Od 1917 roku prowadził własną szkołę grafi ki, i zajmował się nią również po przyjeździe do Polski w 1924 roku. Był członkiem stowarzyszenia „Sztuka”, brał udział w wystawach Formistów, był współzałożycielem Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”, wchodził w skład dyrekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Aresztowany z łapanki wraz z grupą plastyków w krakowskiej Kawiarni Plastyków przy ul. Łobzowskiej w kwietniu 1942 roku zginął miesiąc później w Auschwitz. Od 1908 do 1932 roku wystawiał na bardzo licznych wystawach w kraju oraz salonach paryskich wraz z artystami z kręgu Ecole de Paris oraz ugrupowaniami, do których należał, jak również indywidualnie. Zasłynął jako znakomity grafi k różnych technik, Malował olejem, rzadziej akwarelą czy pastelem. Zarówno grafi ka jak i malarstwo noszą ślady wpływu jego nauczyciela – Józefa Pankiewicza. Do ulubionych tematów Rubczaka, podejmowanych w każdej technice należał pejzaż miejski. Polskie lub francuskie panoramy miast, ich uliczek i zaułków z dominującym często motywem mostu lub kościoła. Łączył elementy postimpresjonizmu, wpływy Cezannea, kubizmu i fowizmu ożywiając paletę światłem. Malarstwo takie nazywano w Paryżu „ecole polonaise”. Jego dzieła charakteryzują się wysoką kulturą plastyczną, łączącą polskie doświadczenia ze zdobyczami sztuki francuskiej.

Nr katalogowy: 43

Jan Rubczak (1884 - 1942)
Dama z apaszką

olej, płótno; / 83x65 cm

Cena wywoławcza:
20 000 zł
4 879 EUR
6 601 USD

Estymacja:
25 000 - 30 000 zł
6 098 - 7 318 EUR
8 251 - 9 901 USD

25 000 zł
6 098 EUR
8 251 USD