71. Roman Opałka - Z CYKLU ALFABET GRECKI: TAU

    - AKT Z PEJZAŻEM MIEJSKIM, 1981

    Henryk Stażewski
    - KOMPOZYCJA NR 104, 1976

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich malarzy współczesnych. Naukę rozpoczął w 1949 roku w łódzkiej PWSSP a następnie kontynuował studia w warszawskiej ASP. Równolegle podejmował próby w zakresie rysunku i malarstwa realistycznego, które kontynuował do końca lat 50. Zanim artysta rozpoczął swój program OPALKA 1965/1 - ∞ czyli dokument przemijania, rejestrowany w trzech zapisach: malarskim, fonografi cznym i fotografi cznym, na przełomie lat 50. i 60. zainteresowało go - podobnie jak wielu innych twórców - malarstwo materii. Był to okres, w którym realizacje Opałki charakteryzowało poszukiwanie własnego języka, doświadczeń i eksperymentów. O takim okresie „dojrzewania” artystycznego świadczy fakt, że na pierwszą indywidualną wystawę Opałka zdecydował się dopiero w 1966 roku. W okresie poszukiwań powstały m.in. wyraziste monochromatyczne kompozycje o pobrużdżonej fakturze, oznaczone kolejnymi numerami greckimi. Do tego cyklu należy prezentowana praca namalowana w 1965 roku i opatrzona dziewiętnastym numerem greckiego alfabetu - Tau. Postać Romana Opałki znana jest miłośnikom sztuki na całym świecie a jego obrazy cieszą się wielkim uznaniem nie tylko na rodzimym rynku ale również na arenie międzynarodowej. Prezentowana praca niewątpliwie stanowi interesującą propozycję dla kolekcjonerów.

Nr katalogowy: 71

Roman Opałka (1931 - 2011)
Z CYKLU ALFABET GRECKI: TAU, 1965

olej, płótno / 130 x 80 cm
sygn. na odwrocie: OPAŁKA 65 Tau

Cena wywoławcza:
140 000 zł
32 483 EUR
35 176 USD

Estymacja:
150 000 - 190 000 zł
34 803 - 44 084 EUR
37 689 - 47 739 USD

180 000 zł*
41 764 EUR
45 227 USD

8 grudnia, 2015 r. godz. 19.00