7. Władysław Czachórski - Wnętrze klasztoru

    Nathaniel Sichel
    - Dama w czerni, 1879,

    Józef Brandt
    - Powrót z wyprawy, 1913 (Pochód; Zdobycie chorągwi),

O wielkości Czachórskiego jako malarza świadczą sukcesy jakie odnosił artysta już na początku swej drogi, studiując w Warszawie, Dreźnie i Monachium. I choć największy splendor przyniosły mu dekoracyjne kompozycje salonowe to nie należy zapominać o wąskiej grupie obrazów o zgoła innym wydźwięku a stanowiących świadectwo wielkiej wrażliwości i polskiego ducha. Na tle zapierających ornamentyką portretów dam oferowany obraz „Wnętrze klasztoru” jawi się jako wysmakowane w swej pokorze studium ciszy. Olej ten nie tylko przywołuje na myśl inne dzieło Czachórskiego „Wstąpienie do klasztoru” powstałe w Monachium w 1872 roku ale z przekonaniem graniczącym z pewnością należy je z nim łączyć. Obydwa cechuje intymność i nastrojowość, wyciszenie zmuszające do zatrzymania się i refleksji nad przedstawioną sceną. Dramatyzm monachijskiego „Wstąpienia do klasztoru” budują postaci, wokół których historii rozgrywa się scena. Nie bez znaczenia jednak pozostaje w tym obrazie sceneria – surowe i chłodne mury domu zakonnego uwypuklające dodatkowo ból rozstania. Temat ten rozwinięty jest natomiast w oferowanym obrazie pozbawionym ludzkiej obecności. Sposób malowania jak i samo wnętrze pozwalają przypuszczać, że chodzi o ten sam klasztor. Bardzo możliwe, że oferowany obraz poprzedza chronologicznie słynne „Wstąpienie do klasztoru” a Czachórski przygotowując się do namalowania tego ostatniego mógł z powodzeniem studiować wnętrze zakonnego domu w mniejszej kompozycji. Nie ulega jednak wątpliwości, że udało mu się zamknąć w niej całą gamę emocji od ludzkiego osamotnienia graniczącego z cierpieniem po pełną pokory postawę religijnej konsekracji. Za pomocą zabiegów kompozycyjnych i malarskich, głównie światła i koloru, wydobył atmosferę ciszy, skupienia i izolacji od świata zewnętrznego. „Wnętrze klasztoru” pokazywane było na pośmiertnej wystawie artysty w warszawskiej Zachęcie w 1911 roku.

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 17.03.2020, poz. 4
Warszawa, kolekcja dr Izabelli Galickiej
Polska, Muzeum Narodowe w Warszawie
Kolekcja Dominika Witke Jeżewskiego
Zbiory matki artysty

Warszawa, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Wystawa pośmiertna Władysława Czachórskiego, 1911

Nr katalogowy: 7

Władysław Czachórski (1850 - 1911)
Wnętrze klasztoru

olej, płyta / 26,5 x 43,5 cm
sygn. l.d.: [...] Cz
na odwrocie papierowa nalepka TZSP z pośmiertnej wystawy z opisem pracy, na odwrocie numer depozytowy z Muzeum Narodowego

Estymacja:
70 000 - 90 000 zł
15 419 - 19 824 EUR
18 717 - 24 065 USD

55 000 zł*
12 115 EUR
14 706 USD