93. Wojciech Leder - Bez tytułu

    Bożenna Biskupska
    - Rysunek rzeźby XI, 2020,

    Anna Podlewska-Polit
    - Bez tytułu, 2023,

Obraz nie jest tym, co przedstawia. Na obrazie widzimy farbę, widzimy piasek, w przypadku moich obrazów. One są konkretnym przedmiotem. Forma inspiruje, anektuje naszą wyobraźnię i widzimy coś innego. – Wojciech Leder

Sztuka Wojciecha Ledera swymi barwami i strukturą odnosi się do świata natury – materii ziemi, przekroju skał mineralnych. Urodzony w 1960 roku artysta, swoje kształcenie odebrał na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, równolegle studiując też filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1985 roku obronił dyplom zarówno w Pracowni Technik Drzeworytniczych profesora Andrzeja M. Bartczaka, jak i w Pracowni Malarstwa profesora Stanisława Fijałkowskiego. W 1997 roku otrzymał Grand Prix na ogólnopolskim konkursie „Bielska Jesień”. Od 2005 roku prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W ujęciu Ledera, obraz stanowi przedmiot autonomiczny i tak go artysta traktuje. Nie przedstawia rzeczywistości, w subtelny sposób się do niej odwołując. Jego prace przypominają rozchodzące się po wodzie kręgi, przenikające się kolory skał, spękaną strukturę ziemi. Malarz tworzy stosując autorskie techniki z wykorzystaniem barwionego wosku, piasku czy popiołu. Swoje obrazy poddaje rozmaitym obróbkom: szlifuje je i cyklinuje, dodaje intarsje, czasem też wykonuje w malarskiej materii nacięcia, które następnie wypełnia farbą. Prace Ledera znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Kulczyk Foundation, Atlasu Sztuki, Kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Nr katalogowy: 93

Wojciech Leder (1960)
Bez tytułu

technika własna, płótno / 81 x 62 cm

Cena wywoławcza:
8 000 zł
1 831 EUR
2 000 USD

Estymacja:
10 000 - 12 000 zł ●
2 289 - 2 746 EUR
2 500 - 3 000 USD

wtorek, 12 grudnia 2023, o godz. 19.00

24 listopad - 12 grudzień 2023