47. Jerzy Nowosielski - Akt czerwony

    Franciszek Starowieyski
    - Kompozycja, 1986

    Ryszard Winiarski
    - Kompozycja, 1968

Prezentowany obraz, namalowany w roku pierwszej indywidualnej zagranicznej wystawy Nowosielskiego w Pradze. Z głębi czerwonego tła wynurza się obrysowana czarnym konturem wyprostowana bryła postaci o kruczoczarnych włosach i charakterystycznych „pustych” oczach. Obok ognistego tła to właśnie owo bezimienne spojrzenie migdałowych oczu przyciąga uwagę widza nadając duchowego wymiaru przedstawionej postaci.

Proweniencja

Państwowa Galeria Sztuki Zachęta
w Warszawie
Fundacja Nowosielskich
Kolekcja prywatna

Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach-Fundacja
Nowosielskich 2003, nr kat. 266, s. 179

Nr katalogowy: 47

Akt czerwony, 1958

olej, płótno / 73 x 56 cm
na blejtramie pieczątka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie

Cena wywoławcza:
190 000 zł
45 131 EUR
51 076 USD

Estymacja:
200 000 - 300 000 zł
47 506 - 71 259 EUR
53 764 - 80 646 USD

300 000 zł
71 259 EUR
80 646 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00