34. Andrzej Folfas - Akt, 2014

    Monika Czuba-Dobień
    - Cisza, 2014,

    Gossia Zielaskowska
    - Maybe, 2014,

Malarstwo Andrzeja Folfasa to bardzo mocne i dynamiczne kompozycje o czystych, wyrazistych kolorach i agresywnie poprowadzonej kresce konturu. Dziki styl autora nie bez powodu nawiązuje do Neue Wilde i neoekspresjonizmu, ale także do Picassa, w jego archaicznych i afrykańskich inspiracjach. Ulubione tematy artysty to, nie pozbawione erotyki, akty oraz Jazz. Zwłaszcza opisując malarsko ciało kobiece autor zbyt wiele nie ujawnia, ale jednocześnie mówi o nim wszystko, ujawniając też sporo tajemnic kobiecości.

W latach 60-tych ukończył Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem pod opieką profesorów: Władysława Hasiora, Tadeusza Brzozowskiego i Antoniego Rząsy. Następnie ukończył studia na ASP w Krakowie na wydziale Architektury Wnętrz u prof.: J. Ząbkowskiego, T. Kutermaka, B. Brauna, M.Sigmunda. Odznaczony przez Ministra Kultury Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz wyróżnieniem Miasta Krakowa jako zasłużony działacz kultury i sztuki. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz kolekcjach prywatnych. Od lat 70-tych brał udział w licznych wystawach w Niemczech, Francji, Szwecji, Austrii i Polsce, w tym czasie miał też ponad 30 wystaw indywidualnych. Jego obrazy grają żywym kolorem i geometrią, której kształty opracowane są często nieomal jedną kreską i paroma plamami barw. Jak sam przyznaje: im bardziej wyzwolony temat tym większa potrzeba precyzji formy. W jego obrazach postacie o pierwotnych rysach zatrzymane w archetypicznych tańcach, pozach i gestach często o jednoznacznym przekazie erotycznym, nabierają kubistycznych form i mięsistych faktur zmieniając się w kompozycje o wyjątkowo silnym przekazie.

Nr katalogowy: 34

Andrzej Folfas (1948)
Akt, 2014

olej, płótno / 100x100 cm
sygn. p.d.: FOLFAS
na odwrocie inna kompozycja malarska

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

5 000 zł
1 200 EUR
1 352 USD