38. Mojżesz Kisling - Naga, 1920 r.

    Włodzimierz Terlikowski
    - Laguna Wenecka,

    Mela Muter
    - Port w Collioure, ok.1920 r.,

sygn. p.d.: Kisling REPRODUKOWANY: Kessel J., Kisling, Harry N. Abrams, Inc. Publishers New York, 1971, str. 274, poz. 12 Czapliński C., Kolekcje sztuki polskiej w Ameryce, Warszawa – Nowy Jork, 2005, str. 416. POCHODZENIE: Kolekcja prywatna, Nowy Jork. Kisling Mojżesz (Maurycy) na stałe osiadł w Paryżu w lecie 1911 roku. Zwany był „księciem Montparnasse’u”. W 1912 roku uczył się pod kierunkiem Eugeniusza Zaka w Academie La Palette. W jego atelier spotykało się wielu artystów z kręgu Ecole de Paris, m.in. Leopold Gottlieb, Szymon Mondzain, Henryk Epstein, Marc Chagall i Amadeo Modigliani. W latach 1913-18 w twórczości Kislinga widać wyraźne wpływy wczesnego kubizmu i fowizmu. Od ok. 1916 roku zainspirowany twórczością Amadeo Modiglianiego zaczyna tworzyć obrazy realistyczne. Natomiast w dwudziestoleciu międzywojennym Kisling znany jest głównie jako portrecista. Prezentowany obraz z 1920 roku charakteryzuje się czystymi barwami, neutralnym tłem i gładką, lśniącą powierzchnią. Kisling w pracach z tego okresu przedstawiał nieco wyidealizowany wizerunek modela. Najbardziej charakterystycznymi cechami tych portretów są: wydłużony, migdałowy kształt wyolbrzymionych oczu oraz starannie wyrysowane łuki brwiowe i usta. Artysta dążył w tych pracach do stworzenia własnej formuły portretu wywodzącej się ze sztuki wczesnego renesansu. Prezentowana praca to doskonały przykład subtelnego modelunku walorowego karnacji twarzy współgrającego z syntetyzacją formy. O niezwykłości prezentowanego portretu świadczy dodatkowo fakt, że olejne obrazy Kislinga są ciągle rzadkością na polskim rynku sztuki. Ten akt należy do jednych z najpiękniejszych oferowanych kiedykolwiek na rynku aukcyjnym w Polsce.

Nr katalogowy: 38

Mojżesz Kisling (1891 - 1953)
Naga, 1920 r.

olej, płótno / 73x54 cm

Cena wywoławcza:
900 000 zł
214 798 EUR
268 657 USD

Estymacja:
1 200 000 - 1 500 000 zł
286 397 - 357 996 EUR
358 209 - 447 762 USD

1 220 000 zł
291 170 EUR
364 180 USD