15. Antoni Kozakiewicz - Scena myśliwska, 1872 r.

    Marceli Harasimowicz
    - Zmierzch nad rozlewiskami, 1922 r.,

    Zygmunt Sokołowski
    - Józef sprzedany przez brazi, 1883 r.,

sygn. l.d. Akozakiewicz/…1872 W latach 1857-1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. Uczestniczył w Powstaniu Styczniowym za co był więziony. W 1868 wyjechał do Wiednia i studiował w tamtejszej Akademii. Zdobył pierwszą nagrodę na akademickiej wystawie w r. 1870 za obraz Pro Deo et Patria albo nauki dziadunia. W 1871 wyjechał do Monachium gdzie spędził prawie 30 kolejnych lat. Współpracował z Franciszkiem Streitem i Aleksandrem Kotsisem, których poznał w Krakowie. Obrazy Kozakiewicza były poszukiwane na ówczesnym rynku, cieszyły się powodzeniem w Niemczech, Anglii, Francji, Australii i Stanach Zjednoczonych. W roku 1900 wrócił do kraju. Wczesna twórczość Kozakiewicza to widoki miejskie, motywy literackie i sceny historyczne. Wpływ na ukształtowanie się jego postawy artystycznej miały też przeżycia z powstania, niejednokrotnie sięgał po tematy z nim związane. Malował też portrety oraz sentymentalne sceny, których bohaterami były dzieci. Przede wszystkim był malarzem scen rodzajowych czego przykładem jest prezentowany obraz ze sceną myśliwską, pełną charakterystycznego dla monachijskiej szkoły światła i dbałości o detal.

W latach 1857-1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. Uczestniczył w Powstaniu Styczniowym za co był więziony. W 1868 wyjechał do Wiednia i studiował w tamtejszej Akademii. Zdobył pierwszą nagrodę na akademickiej wystawie w 1870 r. za obraz Pro Deo et Patria albo nauki dziadunia. W 1871 wyjechał do Monachium gdzie spędził prawie 30 kolejnych lat. Współpracował z Franciszkiem Streitem i Aleksandrem Kotsisem, których poznał w Krakowie. Obrazy Kozakiewicza były poszukiwane na ówczesnym rynku, cieszyły się powodzeniem w Niemczech, Anglii, Francji, Australii i Stanach Zjednoczonych. W roku 1900 wrócił do kraju. Wczesna twórczość Kozakiewicza to widoki miejskie, motywy literackie i sceny historyczne. Wpływ na ukształtowanie się jego postawy artystycznej miały przeżycia z powstania, niejednokrotnie sięgał po tematy z nim związane. Malował też portrety oraz sentymentalne sceny, których bohaterami były dzieci. Przede wszystkim jednak był malarzem scen rodzajowych czego przykładem są liczne obrazy olejne

Nr katalogowy: 15

Antoni Kozakiewicz (1841 - 1929)
Scena myśliwska, 1872 r.

olej, płótno / 49 x 59 cm

Cena wywoławcza:
75 000 zł
17 900 EUR
22 389 USD

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
19 094 - 23 867 EUR
23 881 - 29 851 USD

75 000 zł
17 900 EUR
22 389 USD