16. Zygmunt Sokołowski - Józef sprzedany przez brazi, 1883 r.

    Antoni Kozakiewicz
    - Scena myśliwska, 1872 r.,

    Jacek Malczewski
    - Studium postaci,

sygn. p.d.: Z. Sokołowski 1883 r. WYSTAWIANY: Wystawa w ramach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych organizowana w Krakowie (1889) i we Lwowie (1885). Wystawa Sztuki Polskiej 1764-1886, Lwów 1894. Wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa 1884 i 1885. REPRODUKOWANY : Bołoz Antoniewicz J., Katalog wystawy sztuki polskiej od 1764-1886, Lwów 1894, s. 357, poz. 1530. Katalog nieustającej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1889, nr 2,3,5,7, poz. 238. Katalog nieustającej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1890, nr 14, poz. 238. Katalog nieustającej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1892, nr 1,2, poz. 238. Katalog nieustającej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1893, poz. 140. WZMIANKOWANY: Mycielski J., Sto lat dziejów malarstwa w Polsce 1760-1860 z okazji wystawy retrospektywnej malarstwa polskiego we Lwowie 1894 r., Kraków 1898, s. 714 Świeykowski E., Pamiętniki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie 1854-1904, Kraków 1905 POCHODZENIE: Kolekcja Prywatna /Warszawa Zygmunt Sokołowski był studentem Akademii monachijskiej w latach 1878-1880. Początkowo studiował rzeźbę, a następnie malarstwo w klasie Alexandra Wagnera. W latach 1882-1885 kontynuował naukę u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1881 przeniósł się do Paryża, ale regularnie bywał w Poznaniu. Malował w technice olejnej i akwarelą. Zajmował się także grafi ką. Znany jest ze swych pejzaży, nastrojowych krajobrazów. Równie sprawnie malował portrety, sceny rodzajowe i myśliwskie oraz obrazy o tematach biblijnych, do których należy prezentowane dzieło Józef sprzedany przez braci. Wystawiał, m.in. w krakowskim TPSP (lata 1881-1885) oraz w warszawskiej Zachęcie (1884 i 1885). Scena skoncentrowana jest wokół postaci Józefa, nagiego chłopca, wychodzącego po drabinie z podziemnego więzienia, z wyrazem głębokiej boleści na twarzy. Po prawej pięciu braci drwiących z jego smutku, po lewej inni bracia odbierają zapłatę od kupców izmaelickich. Pod koniec XIX wieku sceny biblijne pojawiają się w polskim malarstwie, w którym wątki martyrologiczne i symboliczne przeplatały się i przenikały. Monumentalne przedstawienia pełne dramatycznej symboliki odzwierciedlały nastroje panujące wśród narodu. Symboliczna w znaczeniu scena sprzedaży Józefa przez jego własnych braci, podobnie jak sprzedaż Chrystusa przez Judasza silnie przemawiała do współczesnego Sokołowskiemu odbiorcy. Świetny warsztatowo obraz nosi ślady monachijskiego wykształcenia w wiernym oddaniu szczegółów, z drugiej strony starannie przemyślana kompozycja przywołuje na myśl szkołę Matejki. Zygmunt Sokołowski zmarł w wieku niespełna trzydziestu lat nie pozostawiając po sobie bogatego dorobku artystycznego. Jego twórczość obecna jest na rynku sporadycznie, tym bardziej pojawienie się monumentalnego w skali obrazu jakim jest prezentowany Józef sprzedany przez braci to ważne wydarzenie dla miłośników i znawców polskiego malarstwa przełomu wieków.

Nr katalogowy: 16

Zygmunt Sokołowski (1908 - 1953)
Józef sprzedany przez brazi, 1883 r.

olej, płótno / 163x244 cm

Cena wywoławcza:
800 000 zł
190 931 EUR
238 806 USD

Estymacja:
1 100 000 - 1 500 000 zł
262 530 - 357 996 EUR
328 359 - 447 762 USD

1 010 000 zł
241 051 EUR
301 493 USD