3. Ludwik Gędłek - KONIE NA PUSZCIE

    Ludwik Gędłek
    - OBÓZ KOZACKI,

    Ludwik Gędłek
    - DZIKIE KONIE,

Katalog aukcji, Ölgemälde und Aquarelle des 19. Jahrhunderts Dorotheum, 11.12.2012.

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 3

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
KONIE NA PUSZCIE

olej, drewno / 37 x 58.5 cm
sygn. l.d.: L.Gędłek Wien

Cena wywoławcza:
65 000 zł
15 477 EUR
17 242 USD

Estymacja:
75 000 - 90 000 zł
17 858 - 21 429 EUR
19 894 - 23 873 USD

65 000 zł
15 477 EUR
17 242 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.