3. Henryk Szczygliński - Lorietta w swoim repertuarze, 1905

    Maja Berezowska
    - Pani z pieskiem, 1964,

    Stanisław Gałek
    - Morskie oko, 1939,

sygn. l. d. H. Szczygliński / 1905 napis p. d.: Was die Pariserin kann.../ Das kann ich auch.” Lorietta w swoim repertuarze Szczygliński studiował w krakowskiej ASP u Stanisławskiego, Malczewskiego i Wyczółkowskiego (1898-1905) oraz w Monachium. Był głównie pejzażystą, ukształtowanym pod wpływem Stanisławskiego. Malował obrazy o dekoracyjnym ujęciu, stosując szerokie, stosunkowo płaskie plamy barwne oraz wijący się pod wpływem secesji kontur. Ważnym epizodem w życiu artysty jest jego związek z założonym w 1905 roku kabaretem „Zielony Balonik”, mającym siedzibę w Cukierni Lwowskiej Jana Michalika (tzw. „Jamie Michalikowej”) w Krakowie. Szczygliński urządzał pierwszą salę, w której występował kabaret. Wśród wielu obrazów i rysunków, które zdobiły wnętrze kabaretu znalazły się także jego dzieła. Z tego czasu pochodzi groteskowo ujęta „Lorietta w swoim repertuarze”. Por. m. in. T. Weiss, Legenda i prawda „Zielonego Balonika”, Kraków 1987.

Nr katalogowy: 3

Henryk Szczygliński (1881 - 1944)
Lorietta w swoim repertuarze, 1905

olej, płótno / 138,8 x 91 cm

Cena wywoławcza:
70 000 zł
16 549 EUR
22 951 USD

Estymacja:
90 000 - 100 000 zł
21 277 - 23 641 EUR
29 509 - 32 787 USD

80 000 zł
18 913 EUR
26 230 USD