46. Jan Cybis - Śliwki i jabłka w salaterce, 1949

    Janusz Maria Brzeski
    - Portret kobiety, 1931,

    Roman Opałka
    - Akt kobiety,

sygn. l.d. J. Cybis Na odwrocie: Jan Cybis/ Śliwki i jabłka w salaterce/ 1949/ nr kat Zanoziński A 121 Jan Cybis to czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. i sztuce powojennej. Sztuka Cybisa wywodzi się z francuskiego postimpresjonizmu. Zasadniczy wpływ na postawę artysty wywarły estetyczne koncepcje Cézanne`a i Bonnarda. Artysta powiedział o swojej twórczości, że "jego malarstwo nie jest wrażeniowe, a ekspresyjne(…) Dla mnie czerwień albo czerń to jest pewna nuta, którą gdzieś słyszę, w jakiejś abstrakcji, wtedy obraz stroję jak skrzypce, aż mi ta natura zagra." (List do H.Rudzkiej Cybisowej, 8.XII.1933)

Nr katalogowy: 46

Jan Cybis (1897 - 1972)
Śliwki i jabłka w salaterce, 1949

olej, płótno / 38 x 50 cm

Cena wywoławcza:
39 000 zł
9 220 EUR
12 787 USD

Estymacja:
42 000 - 45 000 zł
9 930 - 10 639 EUR
13 771 - 14 755 USD

46 000 zł
10 875 EUR
15 082 USD