39. Leon Weissberg - Park Montsouris w Paryżu

    Bolesław Biegas
    - GADZINY ŻYCIA, 1917

    Efraim Seidenbeutel, Menasze Seidenbeutel
    - ULICZKA NA KAZIMIERZU, 1934

sygn. l.d. L.Weissberg Reprodukowany: L.Weissberg. Catalogue raisonné de l’euvre point, dessiné, sculpté, Paryż 2009, il. barwna poz.29, str.58 Tak jak większość artystów pochodzenia żydowskiego Weissberg związany był z  atmosferą Montparnasse’u i środowiskiem Ecole de Paris. W swojej twórczości poszukiwał harmonii barwnych niezależnych od chwilowego oświetlenia, łączącym tym samym tradycje impresjonizmu z malarstwem dekoracyjnym. Prezentowany obraz utrzymany jest w postimpresjonistycznej konwencji. Malarz zsyntetyzował w nim formy natury wydobyte swobodnym, zamaszystym duktem pędzla. Artysta dzięki tym środkom wyrazu odnalazł harmonię i poezję, a oferowane dzieło świadczy, ze u podstaw jego pejzażowej twórczości leżała głęboka znajomość natury połączona z umiejętnościami malarskimi wykorzystywanymi w plenerze.

Nr katalogowy: 39

Leon Weissberg (1893 - 1943)
Park Montsouris w Paryżu

olej, płótno / 60 x 74 cm

Cena wywoławcza:
35 000 zł
8 121 EUR
8 794 USD

Estymacja:
40 000 - 60 000 zł
9 281 - 13 922 EUR
10 051 - 15 076 USD

35 000 zł*
8 121 EUR
8 794 USD

8 grudnia, 2015 r. godz. 19.00