41. Mela Muter - PEJZAŻ Z MOSTEM

    Efraim Seidenbeutel, Menasze Seidenbeutel
    - ULICZKA NA KAZIMIERZU, 1934

    Józef Pankiewicz
    - KWIATY W WAZONIE,

Cechą charakterystyczną dojrzałego stylu Meli Muter jest budowana wyraziście, poprzez grubo kładzioną farbę, faktura malarska. Pejzaż z mostem utrzymany jest w żywej, aczkolwiek stonowanej i dość ograniczonej kolorystyce. Barwami dominującymi są tu zielenie, biele i szarości. Kolor porządkuje kompozycję obrazu wyodrębniając poszczególne jego elementy – roślinność, rzekę, niebo oraz most. Masywna bryła konstrukcji mostu kontrastuje z delikatnie potraktowanym, jakby rozmywającym się krajobrazem. Mimo to poszczególne elementy współistnieją ze sobą tworząc harmonijną całość. Pejzaż z mostem jest doskonałym przykładem harmonii palety i warsztatowego kunsztu, które uczyniły z Meli Muter jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek Ecole de Paris.

Uczęszczała do Szkoły Rysunku i Malarstwa dla Kobiet w Warszawie. W 1901 osiadła na stałe w Paryżu. Studia artystyczne kontynuowała w Académie de la Grande Chaumiere i Académie Colarossi. Od 1902 wystawiała na Salonach Paryskich, uczestniczyła w ekspozycjach polskiej sztuki w Towarzystwie Artystów Polskich (1914) i Galerie du Musée Crillon (1922). W latach 1911-14 podróżowała do Hiszpanii, w 1915 i 1919 zwiedzała Szwajcarię. Wiele miesięcy spędziła w Bretanii i w południowej Francji. Wypracowała swój własny, oryginalny styl wyrastający z tradycji postimpresjonizmu. Z malarstwa van Gogha przejęła wyrazisty kontur obiegający formy wydobyte szybkimi, wielokierunkowymi, ze Ślewińskiego mocną linearność. Malował urzekające pejzaże i widoki miejskie, sceny rodzajowe oraz portrety.

Nr katalogowy: 41

Mela Muter(Maria Melania Mutermilch) (1876 - 1967)
PEJZAŻ Z MOSTEM, ok. 1940

olej, płótno / 38 x 46 cm
niesygn.

Cena wywoławcza:
70 000 zł
16 242 EUR
17 588 USD

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
18 562 - 23 202 EUR
20 101 - 25 126 USD

85 000 zł
19 722 EUR
21 357 USD

8 grudnia, 2015 r. godz. 19.00