77. Edward Krasiński - Interwencja – niebieska linia wzdłuż reprodukcji

    Tadeusz Łakomski
    - Kompozycja,

    Kajetan Sosnowski
    - Biały – z cyklu Obrazy szyte,

  sygn. na odwrocie: E.KRASIŃSKI Polski artysta malarz, jeden z najważniejszych prekursorów neo-awangardy. Absolwent krakowskiej szkoły Kunstgewerbeschule a następnie ASP. W czasie okupacji związany był ze środowiskiem Drugiej Grupy Krakowskiej a od przeprowadzki do Warszawy w latach 50 tych z kręgiem Galerii Krzywego Koła. Od lat 60tych do końca swojego życia współpracował z Galerią Foksal. Twórczość Edwarda Krasińskiego jest bardzo złożona, niemal nieuchwytna, wypływającą z życia samego artysty i jego twórczej postawy wobec otaczającego go świata. Krasiński był niezwykłą osobowością, pełną poczucia humoru i dystansu do siebie samego a cechy te pozwalały mu odrealniać rzeczywistość, zmieniać funkcję przedmiotów, kwestionować tradycyjne formy w sztuce. Od roku 1970 jego znakiem rozpoznawczym była niebieska taśma samoprzylepna, którą artysta umieszczał na swoich pracach na wysokości 130 cm. Prace Edwarda Krasińskiego znajdują się w zbiorach m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi i Galerii Narodowej w Pradze CENA GALERYJNA: 22 000 ZŁ

Jeden z najważniejszych prekursorów neo-awangardy w Polsce. Pochodził z Wołynia. Absolwent krakowskiej szkoły Kunstgewerbeschule a następnie ASP. W czasie okupacji związany był ze środowiskiem Drugiej Grupy Krakowskiej a od przeprowadzki do Warszawy w latach 50 tych z kręgiem Galerii Krzywego Koła. Od lat 60tych do końca swojego życia współpracował z Galerią Foksal. Krasiński brał udział w pierwszych happeningach Tadeusza Kantora: w 1965 roku w Cricotage'u, a w 1967 w Liście i Panoramicznym Happeningu Morskim, gdzie stojąc we fraku na drabince zanurzonej w wodzie, zwrócony twarzą w kierunku linii horyzontu dyrygował morskimi falami. Twórczość Edwarda Krasińskiego jest bardzo złożona, niemal nieuchwytna, wypływającą z życia samego artysty i jego twórczej postawy wobec otaczającego go świata. Krasiński był niezwykłą osobowością, pełną poczucia humoru i dystansu do siebie samego a cechy te pozwalały mu odrealniać rzeczywistość, zmieniać funkcję przedmiotów i kwestionować tradycyjne formy w sztuce, czego najbardziej charakterystycznym wyrazem jest niebieska taśma samoprzylepna (blue scotch), którą od 1970 roku artysta umieszczał na swoich pracach na wysokości 130 cm. Prace Edwarda Krasińskiego znajdują się w zbiorach m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi i Galerii Narodowej w Pradze.

Nr katalogowy: 77

Edward Krasiński (1925 - 2004)
Interwencja – niebieska linia wzdłuż reprodukcji

reprodukcja na papierze, płyta pilśniowa, niebieski scotch; / 48x73 cm;

Cena wywoławcza:
18 000 zł
4 391 EUR
5 941 USD

Estymacja:
22 000 - 25 000 zł
5 366 - 6 098 EUR
7 261 - 8 251 USD