77. Włodzimierz Pawlak - HISTORIA KOLORU NR 14 (SZARY)

    - DZIENNIK B, 1997 1998

    Marta Pawlak, Włodzimierz Pawlak
    - PRACOWNIA RZEŹBIARKI, 2014 2015

W roku 1989 Włodzimierz Pawlak rozpoczął cykl Historia koloru. Był on wynikiem badań jakie artysta prowadził od początku lat 80. nad zagadnieniembarwy jako nośnika treści. Pawlak przywiązywał dużą wagę do koloru dominującego nad całością przedstawienia, interesowała go faktura jaką pigment zostawiał na powierzchni płótna. Cykl Historia koloru, rozpoczynający się od obrazu białego a kończący na czarnym, to poszczególne barwy dominujące wielkoformatowe płótna: czerwony, żółty, brązowy, zielony i niebieski. W 1990 roku Pawlak uzupełnił powstały rok wcześniej cykl o kolejne obrazy tym razem również je numerując. Powstało wówczas 14 identycznych pod względem wymiarów płócien, m.in. oferowana Historia koloru nr 14 (Szary). Omawiany cykl stanowi istotną część rozważań nad teorią koloru, którą Włodzimierz Pawlak kontynuował przez cały okres lat 90. w kolejnych pracach z serii Notatek o sztuce oraz Przestrzeni logicznej
obrazu.

Proweniencja

kolekcja prywatna

Włodzimierz Pawlak. Autoportret w powidokach, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 8.09-2.11.2008.

Włodzimierz Pawlak. Autoportret w powidokach [katalog wystawy], wyd. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2008, poz. 187.

Nr katalogowy: 77

Włodzimierz Pawlak (1957)
HISTORIA KOLORU NR 14 (SZARY), 1990

olej, płótno / 125 x 200 cm
sygn. na odwrocie: WŁODEK PAWLAK HISTORIA KOLORU nr 14 SZARY 125x200 1990

Cena wywoławcza:
30 000 zł
7 059 EUR
8 427 USD

Estymacja:
35 000 - 45 000 zł ●
8 236 - 10 589 EUR
9 832 - 12 641 USD

36 000 zł*
8 471 EUR
10 113 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 29 MAJA 2018

29 maja 2018 r. godz. 19.00

8 - 29 maja, 2018 r.