66. Stanisław Fijałkowski - Kompozycja czerwono-niebieska, ok. 1960

    Ryszard Winiarski
    - Chance in game 10x10 - Logical course - A centrifugal Spriral, 1977,

    Stefan Krygier
    - Nofret, 1965,

Obraz prezentowany na aukcji powstał w zbliżony okresie co ów wcześniej wspomniana wystawa. Możemy zatem sądzić, że słowa Henryka Andersa są aktualne i przy tej pracy. Autor daje nam przestrzeń do interpretacji twórczości Fijałkowskiego na podstawie naszych własnych doświadczeń i osobistego języka symboli. W obrazie użyto jedynie kolorów podstawowych, tych, których nie uzyskamy przy zmieszaniu innych barw. Obraz balansuje na pograniczu figuracji i abstrakcji. Gdyby nie niebieskie nogi to nie interpretowalibyśmy reszty barwnych płaszczyzn jako wnętrza. Element ludzkiego ciała zmusza nas do postrzegania reszty części obrazu jako rzeczywistych przedmiotów czy miejsc. Brak twarzy prezentowanej postaci sprawia, że nie wiemy, czy przedstawiona jest obecność, czy właśnie nieobecność osoby na obrazie. Malarstwo Stanisława Fijałkowksiego jest niezwykle inteligentne, widać w nim pogłębione rozważania artysty o sztuce oraz obycie w trendach w sztuce. Traktował malarstwo jak sposób uprawiania filozofii, zajrzenia w głąb siebie.

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 03.04.2011, poz. 60.

Nr katalogowy: 66

Stanisław Fijałkowski (1922)
Kompozycja czerwono-niebieska, ok. 1960

olej, płótno / 73,5 x 50 cm
sygn. na blejtramie: S. Fijałkowski Kompozycja czerwono-niebieska A22

Estymacja:
90 000 - 130 000 zł ●
20 980 - 30 304 EUR
23 256 - 33 592 USD