80. Wanda Gołkowska - Z cyklu: "Latawce", 1994

    Jan Tarasin
    - Sytuacja, 1981 (dyptyk),

    Jerzy Kałucki
    - Banlo, 1989,

Prezentowana praca pochodzi z późniejszego okresu malarskiego artystki, ale jest w niej zaklęty cały jej wcześniejszy dorobek artystyczny. Występuje w nim porządek, który był charakterystyczny dla reliefów artystki oraz iluzja ruchu, wraz z przemieszczaniem się widza. „Sztuka – pisze artystka – jest nieustanną polemiką, dyskusją ze sobą, ciągłą przemiennością, ciągiem twórczym, który realizuje się w czasie. MIĘDZYCZAS – to okres, w którym powracam do poprzednich przemyśleń, sygnałów – aby posiadając dystans, uzyskać rozbieg, dynamikę, potrzebną do przeskoczenia mojej dzisiejszej postawy (...).” Praca swoimi kontrastowymi kolorami przywołuje nam na myśl nurt op-artu, ponieważ wibracje pomiędzy intensywnym błękitem a czerwienią, bawią się naszym wzrokiem, wciągając nas w obraz. Artystka często podkreślała rolę percepcji, czynnika decydującego o kształcie dzieła.

Nr katalogowy: 80

Wanda Gołkowska (1925 - 2013)
Z cyklu: "Latawce", 1994

akryl, płótno / 100 x 100 cm
sygn. na blejtramie : WANDA GOŁKOWSKA Z CYKLU: "LATAWCE" 1994, AKRYL 100 x 100

Estymacja:
30 000 - 40 000 zł ●
6 994 - 9 325 EUR
7 752 - 10 336 USD