23. Włodzimierz Terlikowski - Róże, 1922

    Rafał Malczewski
    - Ruiny Warszawy, 1957,

    Roman Kramsztyk
    - Pejzaż prowansalski z kozami, ok. 1918-1921,

Proweniencja

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 23

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Róże, 1922

olej, płótno / 65 x 81 cm
sygn. podwójnie p.d.: Terlikowski 1922 oraz l.g.: 1922 Terlikowski

Cena wywoławcza:
25 000 zł
5 801 EUR
6 545 USD

Estymacja:
28 000 - 35 000 zł ●
6 497 - 8 121 EUR
7 330 - 9 163 USD

27 000 zł
6 265 EUR
7 069 USD

Old Masters - review z oferty galerii

4 lutego 2020 r. godz. 19.00

22 stycznia - 4 lutyego 2020 r.