1. nieokreślony Autor - Portret Marii Leszczyńskiej, XVIII w.

    Józef Jaroszyński
    - Stadnina na kresach,

Maria Leszczyńska:
Ojcze! Czy wezwano cię
z powrotem na tron Polski?
Stanisław Leszczyński:
Nie, córko. Jeszcze
łaskawsze okazało się
dla nas niebo. Będziesz
królową Francji.

(Ludwik Stomma, Kobiet czar…, Wyd. Twój Styl, Warszawa 2000, s. 256.)

Sportretowana Maria Leszczyńska była drugą córką Stanisława Leszczyńskiego i Francuską królową jako żona Ludwika XV. Małżeństwo zostało zaaranżowane ponieważ pierwszy minister króla chciał znaleźć partnerkę dla władcy, która nie wciągnie go w żadne polityczne sojusze. Początkowo zaaranżowane małżeństwo żyło w symbiozie, doczekali się dziesięciorga dzieci. Była miłośniczką sztuki, nie dość, że sama malowała to również pełniła rolę mecenasa sztuki.

Nr katalogowy: 1

nieokreślony Autor
Portret Marii Leszczyńskiej, XVIII w.

olej, płótno / 37 x 31,5 cm

Estymacja:
15 000 - 20 000 zł
3 481 - 4 641 EUR
3 808 - 5 077 USD

14 000 zł
3 249 EUR
3 554 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 17 MARCA 2020

17 marca 2020. godz. 19.00

28 lutego - 17 marca 2020 r.

TRANSMISJA LIVE