48. Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska - Warszawa Wola, 1961

    Jan Lebenstein
    - Figura nr 163, 1962,

    Piotr Potworowski
    - Kompozycja, ok. 1960,

Prezentowany obraz pochodzi z lat 60., jest to późny okres twórczości artystki. Praca zawiera w sobie wiele wątków, które malarka poruszyła w swojej przeszłości. Mamy tu rytmiczne geometryczne kształty, stonowane kolory i ciemny kontur. Obraz nawiązuje do okresu fascynacji artystki puryzmem ale i konstruktywizmem i sztuką abstrakcyjną. To dzięki tytule „Warszawa- Wola” wiemy jak mamy interpretować formy na obrazie. Architektura miejska sama w sobie odrzuca organiczne formy, miasta łatwo zsyntetyzować do geometrycznych kształtów. Tak właśnie artystka postąpiła w tej pracy. Kompozycja jest abstrakcyjna ale jednak krzyż, droga okna budynku są niezaprzeczalnymi bohaterami obrazu. Tematyka jaką obrała Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska ma swoje źródło w okresie kiedy wróciła po wojnie do Warszawy. To wtedy nauczyła się na nowo patrzeć na miasto. Im dłużej obcujemy z obrazem „Warszawa Wola” tym mniej widzimy w nim kompozycję płaszczyzn i fi gur a coraz bardziej znaną nam dzielnice. Kontemplując obraz, jesteśmy zaskoczeni, ze początkowo trudność sprawiało nam odnalezienie analogii do miasta w formach namalowanych przez artystkę. Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska przedstawiła na obrazie dużo więcej niż Warszawską Wole z lat 60., ona sportretowała ducha miasta, który trwa do dzisiaj.

Proweniencja

Okna Sztuki, aukcja 13.12.2007, poz. 67

Polswiss Art, aukcja 04.03.2007, poz. 47

Nr katalogowy: 48

Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska (1895 - 1967)
Warszawa Wola, 1961

olej, płyta / 100 x 70 cm
sygn. l.d: M. EWA ŁUNKIEWICZ 1961 WARSZAWA WOLA

Estymacja:
10 000 - 15 000 zł ●
2 253 - 3 379 EUR
2 476 - 3 713 USD

19 000 zł
4 280 EUR
4 703 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 CZERWCA 2020

2 czerwca 2020. godz. 19.00

15 maja - 2 czerwca 2020 r.