71. Jan Ziemski - Kontrapunkt, ok. 1966

    Julian Henryk Raczko
    - Morfologia podwójna III, 1977,

    Stanisław Fijałkowski
    - Kompozycja 17.XI.66, 1966,

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 23.05.2010, poz. 79
zakup od artysty

Był współzałożycielem lubelskiej grupy artystycznej Zamek działającej w latach 1956–1959. Brał udział w inicjatywach agażujących artystów poszukujących nowych form wyrazu jak Plenery Koszalińskie w Osiekach, Biennale Form Przestrzennych Elblągu. Debiutował malarskimi kompozycjami metaforycznymi, których bohaterami były tajemnicze, stylizowane postacie. W latach 1960–1964 tworzył „formury” czyli obrazy-obiekty o złożonej fakturze, odlewane w gipsie. W połowie lat 60-tych artysta porzucił formułę obrazowania typu informel na rzecz analizy zagadnień optycznych wpisując swą sztukę w obszar abstrakcji geometrycznej i doświadczeń badających relacje przestrzeni, ruchu i światła. Jego wielowymiarowe prace budowane na płaszczyźnie obrazu za pomocą sferycznie wygiętych listewek oraz silnie kontrastowany kolor wywołują w widzu złudzenie optyczne. Ziemski brał udział w manifestacjach ruchu neo konstruktywistycznego. Swe prace prezentował na Plenerach Koszalińskich w Osiekach (1965, 1970-1973), I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). Uczestniczył w sympozjach “Złotego Grona” w Zielonej Górze (1969, 1971, 1975), Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach i Sympozjum “Wrocław ‘70”. Twórczość Jana Ziemskiego, którego śmiało można zaliczyć do grona wybitnych polskich konstruktywistów, zdobywa coraz większe uznanie wśród kolekcjonerów.

Nr katalogowy: 71

Jan Ziemski (1920 - 1988)
Kontrapunkt, ok. 1966

relief, akryl, drewno / 49 x 66,5 cm
sygn. na odwrocie: KONTRAPUNKT JAN ZIEMSKI LUBLIN oraz nieczytelna pieczęć opisana ręcznie: ML. WL.5/167/B1 16.XI.1981

Estymacja:
40 000 - 50 000 zł ●
8 811 - 11 014 EUR
10 696 - 13 369 USD

48 000 zł
10 573 EUR
12 835 USD