35. Victor Vasarely - Szachy, 1979
Opis obiektu
Różnorodna twórczość Victora Vasarely'ego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców spod znaku op-artu, jest dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Żywe kolory geometrycznych wzorów Vasarely'ego stały się cenionymi elementami designu. Dzięki technikom pozwalającym na ich zastosowanie w produkcji sztuki użytkowej Vasarely na stałe zagościł w przestrzeni publicznej jak i prywatnej, kształtując świadomość estetyczną i artystyczną szerokiego grona odbiorców. Na początek lat 70. XX wieku przypadł szczyt kariery Victora Vasarelego. Otrzymywał coraz więcej zleceń na projektowanie architektury jak również wnętrz. W 1979 roku zaprojektował zestaw szachowy. Na krzyżowo rozstawionej podstawie z pleksiglasu spoczywa kwadratowa szachownica z 32 figurami. Kolorowy nadruk pod przezroczystym blatem tworzy strukturę pola szachowego i jego otoczenia z wzorem okrągłych form w kanciastych polach. Zielone, niebieskie i fioletowe kolory przyciągają wzrok. Piony to abstrakcyjne formy, przezroczyste dla jednego gracza i matowe dla przeciwnika. Przypominający szkło wygląd przezroczystego materiału dodaje pewnej lekkości projektowi, który skupia się na kolorowej planszy i geometrii poszczególnych figur.
Biogram artysty
Victor Vasarely urodził sie w 1906 roku na Węgrzech. Uznawany jest za protoplastę, "dziadka" sztuki op-artu. Najważniejsze znaczenie dla jego przyszłej drogi twórczej miały studia w warsztatach Műhely w Budapeszcie – szkole wzorującej się na zasadach Bauhausu. W 1930 roku Vasarely opuścił Węgry i osiadł w Paryżu. Już podczas wczesnych projektów tkanin i druków reklamowych, czym zajmował sie na początku swojej drogi twórczej, artysta starał sie wywołać w widzu najprzeróżniejsze efekety wizualne, a przede wszystkim zmylić jego oko różnymi fortelami optycznymi. Obserwując przyrodę i otaczającą rzeczywistość powtarzał rytm form wprowadzając je w geometryczny schemat kompozycji. Liczne próby i doświadczenia z wizualnością owocują kolejnymi etapami jego twórczości : Dentfert i Gordes, których jednak punktem wspólnym jest praca z uzyskaniem efektu złudzenia w oglądanym obrazie. Przełomowym dziełem Vasarelyego jest cykl obrazów stworzonych w latach 1952 – 1958 Homege to Malevich, w którym kwadrat Malewicza jawi sie oczom widza w ruchu. Od tej pory powierzchnia obrazu u Vasarelego zawsze wchodzi w interakcje z oglądającym, pozostając tak naprawdę statyczną. Pośród licznych inspiracji artysty na szczególne miejsce zasługuje fascynacja kosmosem. Od lat 60-tych artysta nazywał swoje prace folklorem planetarnym, co potwierdzać miały tytuły prac, jakie im nadawał. Prezentowana praca jest sztandarowym przykładem jego twórczości z wszelkimi założeniami jego przesłania artystycznego.
Nr katalogowy: 35
Victor Vasarely (1906 - 1997)
Szachy, 1979
szachownica: sitodruk, plexi, figury szachowe: przezroczysta oraz matowa plexi / 71,3 x 71,5 x 3 cm, wys. najwyższej figury: 12,5 cm
- Estymacja:
-
20 000 - 25 000 zł ●
4 425 - 5 531 EUR
5 250 - 6 562 USD
- Cena sprzedaży:
-
34 000 zł
7 523 EUR
8 924 USD
Aukcja Rzeźba i Obiekty Przestrzenne
28 września 2021 o godz. 19.00
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
wystawa przedaukcyjna:
8 - 28 września 2021
Galeria Domu Aukcyjnego
ul. Wiejska 20, Warszawa