3. Jan Szancenbach - Sad pod Krakowem, lata 80. XX w.

    Halina Centkiewicz-Michalska
    - La Sainte Adresse, 2000,

    Tadeusz Dominik
    - Pejzaż, 2010,

Jan Szancenbach był przedstawicielem koloryzmu. Swoje życie spędził w Krakowie. Tam też przyjęto go na studia, od razu na 2 rok, na Akademii Sztuk Pięknych. W ten niestandardowy sposób rozpoczął swoją artystyczną edukacje ponieważ Szkołę Przemysłu Artystycznego do której do tej pory uczęszczał zamknięto. Dzięki temu zbiegu okoliczności mógł kształcić się pod okiem najpierw Wojciecha Weissa a następnie Eugeniusza Eibischa. Szancenbach malował pejzaże, martwe natury oraz wnętrza pełne ekspresji. Niejednokrotnie otarł się prawie w swojej twórczości o rozwiązania niemal abstrakcyjne. Był również grafikiem, projektantem plakatów, brał udział w renowacji widowni Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz widowni i plafonu w Operze Wrocławskie a nawet zajmował się filmami rysunkowymi.

Jego prace prezentowano w ponad trzystu wystawach w Polsce i siedemdziesięciu za granicą. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowym w Gdański, Krakowie jak i w Galeri Uffizi we Florencji.

Nr katalogowy: 3

Jan Szancenbach (1928 - 1998)
Sad pod Krakowem, lata 80. XX w.

olej, płótno / 75 x 86 cm
sygn. p.d.: Szancenbach

Estymacja:
14 000 - 20 000 zł ●
3 125 - 4 465 EUR
3 815 - 5 450 USD

Aukcja Akademicy Współczesności

22 czerwca godz. 19.00

8 czerwca – 22 czerwca