48. Wojciech Fangor - Square 17, 1962

    Ryszard Winiarski
    - Przypadek w grze 7x7, 1999,

    Wojciech Fangor
    - M 34, 1969,

Podczas gdy Wojciech Fangor dokonywał istotnych przemian w swoim malarstwie nad światem zapanowała zimna wojna, obejmując niemalże wszystkie sfery życia społecznego, w tym również sztuki piękne. Szczególny rodzaj walki toczono o artystów. Pod koniec lat 50 amerykańskie instytucje muzealne i naukowe zaczęły zabiegać o najzdolniejszych twórców zza żelaznej kurtyny. Po sukcesie zbiorowej wystawy „15 Polish painters” w nowojorskim MoMA oraz indywidualnym pokazie w Gres Gallery w 1961 roku Fangor otrzymał propozycję czteromiesięcznego stypendium Fundacji Forda w Institute of Contemporary Arts (ICA) w Waszyngtonie – instytucji, której założycielem i ówczesnym dyrektorem był Robert Richman. Stypendium zaoferowane polskiemu artyście dawało nie tylko możliwość kontynuowania poszukiwań twórczych ale również prowadzenia aktywności dydaktycznej w najlepszych ośrodkach naukowych Stanów Zjednoczonych, m.in. w Yale University School of Art and Architecture, Rhode Island School of Design, and Ohio State University. Robert Richman, miłośnik sztuki był jednym z pierwszych admiratorów i propagatorów malarstwa Wojciecha Fangora. Z perspektywy czasu można rzec, że ówczesny dyrektor waszyngtońskiego ICA odegrał bardzo istotną rolę w późniejszym amerykańskim sukcesie polskiego artysty. Stypendium zakończyło się wystawą prac Fangora w Waszyngtonie w 1962 roku, niektóre z nich trafiły do prywatnej kolekcji Richmana. Oferowane płótno „Square 17” ostatni raz pokazywane było publicznie pół wieku temu. Ukazanie się na rynku antykwarycznym pracy nie tylko artystycznie dojrzałej ale dokumentującej najistotniejszy dla późniejszego sukcesu artysty moment w twórczości Wojciecha Fangora jak również proweniencja czynią ze „Square 17” obraz o niezaprzeczalnym walorze kolekcjonerskim.

Proweniencja

USA, kolekcja prywatna
USA, kolekcja Roberta i Maidy Richman
zakup od artysty

Waszyngton, Institute of Comteporary Art, wystawa indywidualna Wojciecha Fangora, kwiecień 1962 (według przekazu właściciela)

Nr katalogowy: 48

Wojciech Fangor (1922 - 2015)
Square 17, 1962

olej, płótno / 91,5 x 91,5 cm
sygn. na odwrociu: FANGOR 1962 SQUARE 17

Estymacja:
1 000 000 - 1 500 000 zł ● *
213 676 - 320 513 EUR
225 734 - 338 601 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 31 maja 2022

31 maja o godz. 19.00

16 maja - 31 maja 2022 r.