89. Zofia Wróblewska - Bez tytułu (czerwień), 2021

    Tomasz Sętowski
    - Królestwo, 2014,

Inspirację dla jej twórczości stanowi przede wszystkim przestrzeń szeroko rozumianego pejzażu, jak i silne, wewnętrzne doznania z nim związane. Artystka prowadzi dialog z widzem poprzez łączenie materii i koloru, opierając się na własnej wiedzy i doświadczeniu. Jej prace cechuje jednoznaczna kompozycja oraz przejrzysta struktura napięć i kierunków. Arsenał działań formalnych wzbogaca ponadto wyrafinowana kolorystyka z jednoczesnym mocnym, intensywnym akcentem. W cyklu obrazów „Przestrzeń” malarka skupia się na interpretacji kolorów i barw. Przy tworzeniu faktury, różnych plam i zacieków posługuje się nie tylko pędzlem, bardzo często używa rąk oraz szpachelek malarskich. Wspólną dominantą tych prac jest wyraźna czerwona barwa. Kolor mocy i przewagi. Kolor krwi. Kolor ognia. Kolor walki ze sobą i o siebie. Obrazy wciągają widza w swoją głębię, oddziałują na emocje i powodują wzruszenie. Pozostawiają jednak również miejsce na indywidualną interpretację. Są duchowym światem Sofii.

Warszawa, Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Afekt Światła, kwiecień 2022

Sofia Wróblewska jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aneks z malarstwa do dyplomu wykonała w pracowni prof. Andrzeja Zwierzchowskiego. Obecnie kontynuuje studia drugiego stopnia oraz prowadzi koło naukowe pod nazwą „0,18”. Ma na swoim koncie już kilka wystaw, w tym dwie indywidualne w Galerii Sztuki „Dziedzicka” (2019) i w Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego („Afekt Światła”, 2022).

Nr katalogowy: 89

Zofia Wróblewska (1997)
Bez tytułu (czerwień), 2021

akryl, płótno / 120 x 150 cm
sygn. na odwrociu: Sofia Wróblewska I ROK MGR

Estymacja:
8 000 - 10 000 zł
1 710 - 2 137 EUR
1 806 - 2 258 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 31 maja 2022

31 maja o godz. 19.00

16 maja - 31 maja 2022 r.