7. Sylwester Ambroziak - Mężczyzna niosący kobietę, 2021

    Natalia Olbińska
    - Stop Russia Stop The War 3/22, 2022,

    Agata Kus
    - Łzy dziewczyny, 2022,

Sylwester Ambroziak urodził się w Łowiczu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a dyplom obronił w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 1989 r.

Ambroziak zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, a także instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Jego rzeźby to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów figury w drewnie, choć obecnie wykorzystuje także silikon, masy akrylowe i żywicę epoksydową. Na wyraz jego rzeźb oddziałuje sztuka prymitywna, archaiczna i ludowa, w tym charakterystyczne cechy formalne figur i masek afrykańskich. Drugim ulubionym jego wątkiem są tematy biblijne i chrześcijańskie.

Artysta swoje prace prezentował na ponad 130 wystawach indywidualnych, brał również udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie m.in.: Konfrontacje Artystyczne, Toruń (1991); Wokół rzeźby polskiej lat 70. i 80., Orońsko (1995); Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX w., Orońsko, Warszawa (1998-1999); Wojna w człowieku, Orońsko (2001), W stronę Innego, Galeria BWA Katowice (2006). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą m.in.: Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom; Muzeum Okręgowe, Toruń; Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP, Orońsko; Muzeum ASP, Warszawa; Muzeum Okręgowe, Bielsko-Biała; CSW Galeria El, Elbląg; Stary Browar, Poznań; Kolekcja Towarzystwa Zachęta, Poznań; Galeria Miejska Arsenał, Poznań; Kunsthalle Exnergasse, Wiedeń; Hotel Intercontinental, Wiedeń; Fundacja EXIT, Warszawa; Fundacja Kultury, Warszawa; Kolekcja Art&Business, Warszawa; Kunstbahnhof Herrnhut, Niemcy; Elbach/Eubabrun, Plauen, Niemcy.

Był wielokrotnym stypendystą m.in. Fundacji Notoro i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacji Kultury czy Kulczyk Foundation. Trzykrotnie nominowano go do nagrody „Paszporty Polityki”.

Nr katalogowy: 7

Sylwester Ambroziak (1964)
Mężczyzna niosący kobietę, 2021

brąz patynowany / 45 x 30 x 17 cm
sygn. na podstawie: A. 2021. 3/6 ed. 3/6

Estymacja:
40 000 - 50 000 zł
8 548 - 10 684 EUR
9 030 - 11 287 USD

Wielka Aukcja Charytatywna Top Charity

sobota, 21 maja 2022, godz. 22:30

Omenaa Foundation
Pałac Królewski w Wilanowie, Warszawa
(wstęp za zaproszeniami)