1. Autor Nieokreślony - Putto, XIX w.

    Charles-Gabriel Sauvage Lemire (przypisywany)
    - Amor, XVIII/XIX w.,

Putto jest jednym z tych motywów, które przez swoją powszechność umykają często uwadze odbiorców i łatwo jest je potraktować na podstawie czystej naoczności jako element wyłącznie dekoracyjny.

(Morawski K., Putto w sztuce nowożytnej, Silva Rerum, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 2021.)

Oferowana rzeźba przedstawia małego, nagiego uskrzydlonego chłopca, w terminologii historii sztuki określanego mianem putta. Jest to motyw niezwykle popularny w malarstwie i rzeźbie czasów nowożytnych. Prezentowane putto ma kędzierzawe włosy i złotą draperię, spływającą od prawego ramienia aż po biodra. Prawą, otwartą dłoń unosi do góry, podczas gdy lewą na coś wskazuje.

Praca została wykonana z polichromowanego i złoconego drewna. Jest ciekawym przykładem rzeźby sakralnej w typie barokowym, mogącej należeć do większej grupy rzeźbiarskiej dekorującej ołtarz, prospekt organowy czy epitafium. Podobne figury putt pojawiają się na rynku antykwarycznym dość często i stanowią zarówno niebanalny element dekoracyjny, jak i obiekt kolekcjonerski dla miłośników sztuki dawnej.

Proweniencja

Nr katalogowy: 1

Autor Nieokreślony
Putto, XIX w.

drewno polichromowane, złocone / wys. 40 cm

Estymacja:
4 000 - 5 000 zł
850 - 1 062 EUR
852 - 1 064 USD

Rzeźba i obiekty przestrzenne 27 września 2022

27 września 2022 r., godz. 19.00

9 – 27 września 2022 r.