36. Zygmunt Rozwadowski - Pędząca czwórka, 1945/1950

    Wojciech Kossak
    - Ułan z koniem, 1941,

    Eligiusz Niewiadomski
    - Portret podwójny Franciszka Pawłowicza z żoną,

Proweniencja

Polski Dom Aukcyjny, aukcja 04.10.2014, poz. 23
Polski Dom Aukcyjny SZTUKA, aukcja 14.12.2002, poz. 24

Zygmunt Rozwadowski był absolwentem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i akademii monachijskiej. Swój talent szlifował w kraju pod okiem m.in. Jana Matejki, a za granicą w pracowni Antona Ažbego. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem Jordan (pseudonim od nazwy herbu rodzinnego). Po studiach mieszkał we Lwowie – nauczał w Szkole Przemysłowej, wiele wystawiał i współpracował przy dekoracji wnętrz lwowskiego teatru. W 1899 roku założył Związek Artystów Polskich we Lwowie, któremu prezesował od 1903 roku. Należał także do lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W latach 1913-14 pełnił w nim funkcję wiceprezesa. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem.

Tworzył przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Był także zaangażowany przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka do pomocy w realizacji popularnych panoram –  „Panoramy Racławickiej”, „Golgoty”, „Panoramy siedmiogrodzkiej”, „Męczeństwa Chrześcijan” oraz „Bitwy pod piramidami”.

Nr katalogowy: 36

Zygmunt Rozwadowski (1870 - 1950)
Pędząca czwórka, 1945/1950

olej, płótno / 78,5 x 113 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. d.: Z. Rozwadowski / Zakopane

Estymacja:
40 000 - 50 000 zł
8 248 - 10 310 EUR
8 049 - 10 061 USD

Aukcji Dzieł Sztuki 20 października 2022

czwartek, 20 października 2022, o godz. 19.00

3 - 20 października 2022 r.