14. Zygmunt Rozwadowski - Dragon, 1914

    Jan Rosen
    - Scena z husarem, 1909,

    Zygmunt Rozwadowski
    - Przy kuźni (Kucie konia), ok. 1900-1910,

Proweniencja

Zygmunt Rozwadowski był absolwentem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i akademii monachijskiej. Swój talent szlifował w kraju pod okiem m.in. Jana Matejki, a za granicą w pracowni Antona Ažbego. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem Jordan (pseudonim od nazwy herbu rodzinnego). Po studiach mieszkał we Lwowie – nauczał w Szkole Przemysłowej, wiele wystawiał i współpracował przy dekoracji wnętrz lwowskiego teatru. W 1899 roku założył Związek Artystów Polskich we Lwowie, któremu prezesował od 1903 roku. Należał także do lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W latach 1913-14 pełnił w nim funkcję wiceprezesa. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem.

Tworzył przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Był także zaangażowany przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka do pomocy w realizacji popularnych panoram –  „Panoramy Racławickiej”, „Golgoty”, „Panoramy siedmiogrodzkiej”, „Męczeństwa Chrześcijan” oraz „Bitwy pod piramidami”.

Nr katalogowy: 14

Zygmunt Rozwadowski (1870 - 1950)
Dragon, 1914

akwarela, papier / 41 x 27,5 cm
sygn. l.d.: Z. Rozwadowski / 1914. opisany l.g.: Pułk 14 jazdy Ks. Warszawskiego

Estymacja:
10 000 - 15 000 zł
2 228 - 3 341 EUR
2 399 - 3 598 USD

10 000 zł
2 228 EUR
2 399 USD

Aukcji Dzieł Sztuki 6 czerwca 2023

wtorek, 6 czerwca 2023, o godz. 19.00

19 maja - 6 czerwca 2023