1. Bronisław Abramowicz - Portret młodej kobiety, 1879

    Peter Paul Rubens (pracownia artysty)
    - Święta Rodzina, ok. 1630,

Proweniencja

Warszawa, kolekcja rodzinna

Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć.
(Sztaba W., Portret. Wszystko o…, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1976, s. 5)

Bronisław Abramowicz, malarz i żołnierz pochodzący z Wołynia, w latach 1858–1861 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Intensywny czas kształcenia przerwał w 1863 roku wybuch powstania styczniowego. Artysta wychowany w duchu patriotycznym zdecydował, że udział w walce to jego obowiązek. Został adiunktem generała Mariana Langiewicza. Po upadku powstania Abramowicz powrócił na studia. W 1865 roku zapisał się do Klasy Sztuki Antycznej na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (Königliche Akademie der Bildenden Künste) w Monachium. W 1867 roku powstał jego „Portret króla bawarskiego Ludwika II”. W celach zarobkowych zajmował się retuszowaniem i kolorowaniem fotografii. W latach 1870-1874 studiował na Akademii Sztuk Pięknych (Akademie der Bildenden Künste) w Wiedniu. Ostatecznie swoją artystyczną edukację ukończył w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Jana Matejki. Obraz „Uczta u Wierzynka“ przyniósł mu w roku 1876 tytuł honorowego członka Wiedeńskiego Stowarzyszenia Artystycznego (Wiener Kunstverein). W 1883 ofiarował ten obraz Muzeum Narodowemu w Krakowie. Malarz aktywnie wystawiał w Krakowie (TPSP, 1868-1901), Lwowie (TPSP, 1871 i 1877), Warszawie (TZSP, 1872-1879), Monachium (Kunstverein, 1867) i Wiedniu. Tworzył drobiazgowo wykończone, gładko malowane, przeważnie chłodne w kolorycie obrazy historyczne o ujęciu rodzajowym, kompozycje religijne i rodzajowe, często też sceny myśliwskie i leśne, a także typy w strojach historycznych oraz portrety. W późniejszych latach zajął się konserwacją dawnych obrazów i rzeźb. Pracował m.in. w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, tamtejszym Kościele Mariackim oraz przy konserwacji malowideł w Sukiennicach. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Nr katalogowy: 1

Bronisław Abramowicz (1837 - 1912)
Portret młodej kobiety, 1879

olej, deska / 45 x 35,5 cm
sygn. p.d.: Bronisław / Abramowicz / 1879

Cena wywoławcza:
36 000 zł
8 238 EUR
9 000 USD

Estymacja:
40 000 - 45 000 zł
9 154 - 10 298 EUR
10 000 - 11 250 USD

38 000 zł
8 696 EUR
9 500 USD

wtorek, 12 grudnia 2023, o godz. 19.00

24 listopad - 12 grudzień 2023