107. Rafał Milach - Zestaw 4 prac z cyklu Kolekcja w budowie, 2021
(Licytacja Charytatywna)

    Michał Jackowski
    - Social mirror, 2023,

    Karol Palczak
    - Dym, 2021,

W 2021 roku Rafał Milach wykonał serię zdjęć prac należących do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zdjęcia, które pierwotnie służyły do promocji kolekcji, wykonał w konwencji spójnej z jego fotografią reporterską. Ostre światło rzucone jest na kompozycję znalezioną w naturalnym planie, a kolor użyty jest wsposób zdecydowany i kluczowy. Ten charakterystyczny, autorski sposób widzenia zmienił je w autonomiczne obiekty kolekcjonerskie. Spośród wszystkich wykonanych wtedy fotografii wybrano cztery, które połączono w limitowaną edycję w nakładzie 30 kompletów i wśród oferty innych edycji kolekcjonerskich, włączono do sprzedaży, z której dochód wspiera budowę kolekcji i realizację celów Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Edycja szybko wyczerpała się i na aukcji prezentujemy Państwu ostatni jej egzemplarz.
Dochód z tej licytacji przeznaczony zostanie na działalność Towarzystwa Przyjaciół MSN oraz rozbudowę kolekcji muzeum. Od momentu jego założenia w 2005 roku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zebrało 1022 dzieła, w tym 677 jednostek inwentarzowych (własność) i 345 jednostek inwentarzowych przyjętych jako depozyty. Są to przede wszystkim zakupy zrealizowane w ramach programu MKiDN „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej” oraz dary i depozyty artystów, osób prywatnych, w tym darczyńców Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, oraz firm. Wiele z prac zgromadzonych w kolekcji powstało podczas realizowanych przez instytucję wystaw i projektów publicznych. Na zbiory Muzeum składają się także archiwa artystyczne oraz – liczący kilkaset tytułów – zbiór filmów artystów dostępny online, czyli Filmoteka Muzeum.

Proweniencja

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Rafał Milach jest fotografem, artystą wizualnym i wykładowcą. Podejmuje tematy dotyczące napięć polityczno-społecznych w regionie byłego bloku wschodniego. Autor publikacji fotograficznych krytycznie przyglądających się systemom kontroli i strategiom protestu. Wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departamentu Stanu USA oraz Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat nagród: im. Dr. Ericha Salomona, World Press Photo, Author’s Book Award na Rencontres Photographiques d'Arles. Finalista Deutsche Börse Photography Prize oraz Paszportów Polityki. Współzałożyciel kolektywów:  Archiwum Protestów Publicznych i Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m. in. Museum Folkwang, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, CSW Zamek Ujazdowski, Fundacji Sztuki Polskiej ING. Od 2018 roku członek agencji Magnum Photos.

Nr katalogowy: 107

Rafał Milach (1978)
Zestaw 4 prac z cyklu Kolekcja w budowie, 2021
(Licytacja Charytatywna)

wydruk cyfrowy, papier / 25 x 30 cm (każdy) ed. 30/30
Bez tytułu (Oskar Dawicki) sygn. na odwrociu: Rafał Milach oraz opisany: BEZ TYTUŁU (OSKAR DAWICKI) / Z CYKLU "KOLEKCJA W BUDOWIE" / 30/30
Bez tytułu (Paulina Ołowska) sygn. na odwrociu: Rafał Milach oraz opisany: BEZ TYTUŁU (PAULINA OŁOWSKA) / Z CYKLU "KOLEKCJA W BUDOWIE" / 30/30
Bez tytułu (Wilhelm Sasnal) sygn. na odwrociu: Rafał Milach oraz opisany: BEZ TYTUŁU (WILHELM SASNAL) / Z CYKLU "KOLEKCJA W BUDOWIE" / 30/30
Bez tytułu (Yona Friedman) sygn. na odwrociu: Rafał Milach oraz opisany: BEZ TYTUŁU (YONA FRIEDMAN) / Z CYKLU "KOLEKCJA W BUDOWIE" / 30/30
(do każdego z czterech obiektów dołączono certyfikat autentyczności wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisany przez artystę)

Cena wywoławcza:
1 000 zł
233 EUR
254 USD

8 000 zł
1 857 EUR
2 026 USD

Aukcja Dzieł Sztuki

wtorek, 19 marca 2024, o godz. 19.00

1 - 19 marca 2024