40. Dominika Hofman - bez tytułu, 2014

    Radosław Jastrzębski
    - Szarość, 2014,

    Paulina Karpowicz
    - Różowy szlafrok, 2014,

sygn.: l.d. D.H. Piękne, nieco tajemniczo osadzone w przestrzeni kobiety Dominiki Hofman pokazują niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość artystki. Widzi ona nie tylko powierzchowne piękno. Wybiera tajemnicze modelki, silnie zdystansowane do rzeczywistości, mające własny świat. Trudno z nimi nawiązać kontakt, są raczej przedmiotem podziwu. Ich piękno to bardziej uroda antycznych posągów, niż kobiet z krwi i kości. Dekoracyjność ich stroju, wyrazista kolorystyka, bardzo zresztą kobieca i energetyczna (oranże, żółcie, róże) buduje nastrój niedostępności i finezyjnego stylu. Hofman maluje bardzo realistycznie, każdy detal oddaje z ogromną dbałością. Jest chyba jednak odrobinę znudzona tą perfekcją, stąd stawia przed sobą kolejne wyzwania. Szuka ciekawych układów kompozycyjnych i dynamiki przestrzennej oraz impulsów wzmagających dekoracyjność. Z poszukiwań tych wychodzi obronną ręką, przedstawiając widzom bardzo atrakcyjne wizualnie malarstwo.

(ur. 1986 r.) ukończyła ASP w Gdańsku, Wydział Malarstwa i Grafiki. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. M. Świeszewskiego wraz z aneksem z grafiki warsztatowej u prof. Z. Gorlaka w 2011 r. Otrzymała wyróżnienie honorowe Ogólnopolskiego Konkursu Studencka Grafika Roku (2011). Autorka wystawy indywidualnej Plama, Gdański Archipelag Kultury, Gdańsk (2013). Brała udział w wystawach: Otwarta Pracownia, Europejskie Dni Kultury, NCK, Gdańsk (2011); Młode Malarstwo w Gdańsku, Muzeum Historyczne, Gdańsk (2011); Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia (2011); Młode Sztuki, Spichlerz Sztuki, Wejherowo (2012); Studencka Grafika Roku (2012); II Piotrkowskie Biennale Sztuki (2013); Wystawa Polskich Artystów Niezależnych, Spichlerz Sztuki, Wejherowo (Lipiec 2013).

Nr katalogowy: 40

Dominika Hofman (1986)
bez tytułu, 2014

olej, płótno / 100x140 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR