42. Stanisław Kortyka - Trwanie II, 2014

    Paulina Karpowicz
    - Różowy szlafrok, 2014,

    Jarosław Jeschke
    - bez tytułu, 2013,

sygn. p.d.: St. Kortyka '14, opisany na odwrocie: Stanisław Ryszard KORTYKA "TRWANIE II" 2014 olej 64x45 cm Malarstwo Stanisława Kortyki to wyciszone, surrealistyczne kompozycje pejzażowe, o niepokojącej aurze. Ich koncepcja często odnosi się do bliżej nieokreślonych, zaginionych cywilizacji, zabytkowych monumentów, prowadzących gdzieś do nikąd schodów, wspomnień o nieistniejących lub niezapamiętanych mieszkańcach tych przestrzeni, których historia czeka na odkrycie. W malarstwie tym wyczuwany jest specyficzny rytm, nadany mu poprzez pasowe, najczęściej, kompozycje. Rytm ten łamie się jednak, stwarza dysonans, angażuje naszą uwagę. Malarstwo Kortyki to zestawienie delikatnego piękna i niepokojącej, nostalgicznej treści.

(ur. 1943 r.) studiował na ASP we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze zrealizował w pracowniach prof. Z. Karpińskiego i prof. A. Mazurkiewicza w 1969 r. Jest profesorem, prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa w ASP we Wrocławiu i w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Laureat m.in.: Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Wrocławia w Dolnośląskich Wystawach Sztuki (2004) i Nagrody Prezydenta Miasta Szczecina na XXI Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (2006). Brał udział w ponad 130 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Malarstwo i rysunek prezentował na 26 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Wybrane wystawy indywidualne z ostatnich lat: Bezkresny horyzont, Muzeum Architektury, Wrocław (2007); Czas kamieni - czas odlotów, Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria BWA, Sandomierz (2008); Malarstwo, XXII Festiwalowi Polskiego Malarstwa Współczesnego, Galeria XIII Muz, Szczecin (2008); Malarstwo, Galeria Na wprost, Iława (2012). Wybrane wystawy zbiorowe po 2000 r.: Sztuka dwóch czasów: Około 1900 i O nas dzisiaj, Muzeum Narodowe, Gdańsk (1999/2000); Pamięć i uczestnictwo, wystawa na Jubileusz Sierpnia 80 i Solidarności, Muzeum Narodowe, Gdańsk (2005); Terra in-cognita. Polscy malarze współcześni, Magdeburg, Bonn, Berlin (2006); XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2006); Malarstwo i rzeźba ASP we Wrocławiu, Pałac Sztuki, Kraków (2008); Jurorzy XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Galeria w&b, Szczecin (2010); Struktura Rzeczy, Struktura Emocji, Struktura, Galeria Stary Browar, Poznań i Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz (2010); Po setce, Wystawy Jubileuszowe 100-lecia ZPAP, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Wrocław (2011); Nowe otwarcie, Galeria ZPAP, Warszawa (2012); Przestrzeń pomiędzy nami”, Kunsthaus, Wiesbaden (2012); 9 Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń (2013).

Nr katalogowy: 42

Stanisław Kortyka (1943)
Trwanie II, 2014

olej, płótno / 45×64 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 800 zł
432 EUR
487 USD