27. Ewa Żochowska - Moskit, 2012

    Janusz Dziurawiec
    - Jachty, 2014,

    Małgorzata Kosiec
    - Another State of Mind, 2014,

sygn. p.d.: EWA ZO 2012, opisany na odwrocie: "MOSKIT" EWA ŻOCHOWSKA 120x100 cm OLEJ NA PŁÓTNIE 2012 Ewa Żochowska stosuje poetykę noire. W malarstwie posługuje się silnymi kontrastami, teatralnymi cieniami i nienaturalnym, punktowym światłem oraz symbolami wywiedzionymi z filmów z lat 20. i 30. W kreowanych przedstawieniach znajdziemy wiele erotyki, choć nie nagości. Emanuje ona z atmosfery, przesyconej tajemnicą, niewyjaśnionymi sytuacjami i odrobiną perwersji. Twórczość Żochowskiej nie moralizuje, a pokazuje dwoistą naturę kobiety, balansującą między dobrem a złem. „Moskit” to monumentalna, symboliczna praca o bardzo silnym ładunku emocjonalnym. Trudno oprzeć się urokowi famme fatale, pamiętając zwłaszcza o tym, że gryzą tylko samice komarów.

(ur. 1976 r.)w latach 1996-2002 studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi. W 2002 r. obroniła dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. T.Chojnackiego i z malarstwa w pracowni prof. R. Hałat. Nominowana do Nagrody w XVII Konkursie im. Wł. Strzemińskiego (2000) oraz do nagrody w V Triennale Autoportretu w Radomiu (2006). Autorka wystaw indywidualnych: Galeria Aula, Łódź (2003); Galeria Wydziału Edukacji Wizualnej, Łódź (2004); Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa (2007, 2012); Galeria Bałucka, Łódź (2007). Uczestniczka ważnych wystaw zbiorowych i pokonkursowych: Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kair, Egipt (2003); V Triennale Grafiki Polskiej, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice (2003); IX Międzynarodowe Biennale Grafiki, Sarcelles (2003); Międzynarodowy Festiwal Sarajewska Zima, Sarajewo (2004); XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2006, 2008); V Triennale Autoportretu, Radom (2006); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); Grand Prix Fundacji im. F.Eibisch, Galeria Sztuki K. Napiórkowskiej, Warszawa (2007, 2012); IV Ogólnopolski Konkurs im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2010).

Nr katalogowy: 27

Ewa Żochowska (1976)
Moskit, 2012

olej, płótno / 120x100 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej