5. Antoni Kozakiewicz - Targ w miasteczku galicyjskim

    Tadeusz Ajdukiewicz
    - Konny portret Cesarza Franciszka Józefa I,

    Maksymilian Gierymski
    - Nad Wisłą, 1873

Proweniencja

Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja, wyd. Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków, 2014, s. 121.

W latach 1857-1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. Uczestniczył w Powstaniu Styczniowym za co był więziony. W 1868 wyjechał do Wiednia i studiował w tamtejszej Akademii. Zdobył pierwszą nagrodę na akademickiej wystawie w 1870 r. za obraz Pro Deo et Patria albo nauki dziadunia. W 1871 wyjechał do Monachium gdzie spędził prawie 30 kolejnych lat. Współpracował z Franciszkiem Streitem i Aleksandrem Kotsisem, których poznał w Krakowie. Obrazy Kozakiewicza były poszukiwane na ówczesnym rynku, cieszyły się powodzeniem w Niemczech, Anglii, Francji, Australii i Stanach Zjednoczonych. W roku 1900 wrócił do kraju. Wczesna twórczość Kozakiewicza to widoki miejskie, motywy literackie i sceny historyczne. Wpływ na ukształtowanie się jego postawy artystycznej miały przeżycia z powstania, niejednokrotnie sięgał po tematy z nim związane. Malował też portrety oraz sentymentalne sceny, których bohaterami były dzieci. Przede wszystkim jednak był malarzem scen rodzajowych czego przykładem są liczne obrazy olejne

Nr katalogowy: 5

Antoni Kozakiewicz (1841 - 1929)
Targ w miasteczku galicyjskim, 1922

olej, płótno / 54,5 x 85,5 cm
sygn. l.d.: A Kozakiewicz / 1922
na odwrocie papierowa nalepka z opisem pracy, papierowa nalepka Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim z okrągłą pieczęcią instytucji oraz papierowa nalepka galerii i zakładu ramiarskiego S. Schmaus z Krakowa (lata 30. XX w.)

Estymacja:
140 000 - 160 000 zł
32 333 - 36 952 EUR
36 554 - 41 776 USD

120 000 zł*
27 714 EUR
31 332 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67