7. Autor Nieokreślony (wg Nicolai Kornilovitsch Pimonenko) - Wróżenie woskiem

    Władysław Czachórski
    - Portret młodej damy z kwiatami,

    Władysław Podkowiński
    - Nad stawem, ok. 1893,

Prezentowana praca jest wersją znanego obrazu Nicolai Kornilovitsch Pimonenko (1862 – 1912) Wróżby świąteczne z 1888 roku, znajdującego się w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Petersburgu. Bardzo znana, pochodząca z wczesnego okresu twórczości, praca tego artysty pochodzenia ukraińskiego znalazła tu swoją kontynuację w interesującej, niezwykle udanej formie. Rozpowszechniony na Ukrainie zwyczaj wróżb przedświątecznych przybrał w tej scenie prawdziwą wirtuozerię nastroju i światła. Dwie młode dziewczyny usiadły na ławce przy piecu i zaczęły odgadywać swoją przyszłość z kształtów wosku. Wyjęły właśnie z misy utworzone wróżby i światło świecy ma odkryć tajemnicę rzucanego cienia. Wróżby dotyczą oczywiście rychłego, bądź nie zamążpójścia. Bohaterki obrazu patrzą na cień uważnie, ale i z uśmiechem, co może wskazywać na pomyślność wróżb. Ze zwyczajem wróżenia z wosku wiązały się różne dodatkowe obyczaje, niezwykle radosne i przyjemne, zwłaszcza dla młodych dziewcząt.

Prezentowana praca różni się od pierwowzoru kilkoma szczegółami. Wprawne oko dostrzeże inne fałdy szat, inny kształt wosku, inne uczesanie jednej z dziewcząt. Zamiarem autora nie było zatem wierne skopiowanie, a raczej skupienie się na niepowtarzalnym klimacie pracy, próba uchwycenia cudownej gry światła przy jednoczesnym zachowaniu nasycenia kolorystycznego, nawet w części pogrążonej w mroku. Na uwagę zasługuje bardzo duży walor dekoracyjny pracy, wpisujący się w najlepsze trendy, z których znane jest malarstwo ukraińskie i rosyjskie.

Nr katalogowy: 7

Autor Nieokreślony (wg Nicolai Kornilovitsch Pimonenko)
Wróżenie woskiem

olej, płótno / 110 x 75 cm

Estymacja:
25 000 - 35 000 zł
5 593 - 7 830 EUR
6 632 - 9 284 USD

32 000 zł
7 159 EUR
8 489 USD