33. Władysław Skoczylas - Górale, po 1927

    Edward Wittig
    - Pomnik Lotnika, lata 30. XX w.,

    Artysta Nieokreślony (Szkoła Zakopiańska)
    - Tańcząca para, lata 30 XX w.,

Proweniencja

Władysław Skoczylas urodził się w 1883 r. w Wieliczce. Początkowo pobierał on nauki dotyczące rzeźbiarstwa na wiedeńskiej uczelni, a następnie, w latach 1904-1906 kształcił się w zakresie malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Axentowicza i Wyczółkowskiego. W 1918 roku Władysław Skoczylas przeniósł się do Warszawy, gdzie wykładał sztukę rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Twórczość Skoczylasa była niemal całkowicie zdominowana przez malarstwo pejzażowe oraz obrazy i drzeworyty o tematyce folklorystycznej, religijnej i mitologicznej. Przez alergię musiał zrezygnować z malarstwa olejnego oraz pracy w glinie, skupił się wtedy na akwaforcie. Od 1913 roku Skoczylas zainteresował się tworzeniem drzeworytów, w późniejszych latach stał się jednym z głównych twórców drzeworytu w polskiej sztuce. Po 1920 roku Skoczylas skupił się na malowaniu barwnych akwareli, w których pojawia się nie tylko rodzimy krajobraz ale również np. włoskiej Toskanii.

Nr katalogowy: 33

Władysław Skoczylas (1883 - 1934)
Górale, po 1927

akwarela, papier / 34 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d. W.Skoczylas

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
7 830 - 8 949 EUR
9 284 - 10 611 USD

35 000 zł
7 830 EUR
9 284 USD