43. Tadeusz Makowski - Pięcioro dzieci z psem

  • Poprzedni

    Poprzednia praca

    Rajmund Kanelba
    - Portret żony, 1931,

  • Następny

    Następna praca

    Mela Muter
    - Uliczka / Cyganie na brzegu Rodanu, ok. 1940-1945,

wszystkie obiekty

Opis obiektu

W 1929 r. francuski krytyk włoskiego pochodzenia, Nino Fran, w swym interesującym studium o Makowskim, napisanym po odwiedzeniu jego pracowni, zaskoczony był nie tylko inteligencją artysty, ale przede wszystkim świadomością, z jaką budował własną drogę rozwojową. Nawiązując do rozmowy z Makowskim przytacza szereg wypowiedzi artysty na dowód jego dojrzałego stosunku do kubizmu:

„Wszyscy kubiści byli jego przyjaciółmi. Rozmowa z nim na temat tego okresu, owych lat terminatorstwa, jest bardzo interesująca. Czuje się, że jego niezależna postawa, a nawet samotność pozwoliły mu dużo myśleć o sztuce, o własnej sztuce.”

Jaworska W., Tadeusz Makowski. Życie i twórczość, Wrocław-Warszawa-Kraków 1964, s. 57.

Proweniencja

Polska, kolekcja prywatna
Paryż, kolekcja Nino Franka

Biogram artysty

Było w nim coś z niewinnego dziecka – jakaś świeżość, niewinność, a jednocześnie to był bardzo wykształcony człowiek.
– Marcel Gromaire

Tadeusz Makowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Postawa artystyczna Makowskiego ukształtowała się w początkowym okresie pod wpływem symbolistycznego malarstwa pejzażowego Stanisławskiego, zaś twórczość Mehoff era przekazała mu zrozumienie istoty rysunku jako środka ekspresji i zamiłowanie do dekoracyjnej, secesyjnej stylistyki. Artysta na przełomie 1908 i 1909 r. wyjechał do Paryża, gdzie pozostał do końca życia. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Brał udział w Salonach: Niezależnych, Tuileries, Jesiennym i De L'Oeuvre Unique. Jego zainteresowania scenografią teatralną przejawiły się w wykonywaniu kukiełek dla krakowskiego kabaretu "Zielony Balonik". W Paryżu zafascynowała artystę klasycyzująca, symboliczna sztuka Puvis de Chavannes'a. Około 1911 przejął od Le Fauconniera i kubistów zwartą konstrukcję obrazu i geometryzujące traktowanie form; kształt wydobywał jednak światłocieniowym modelunkiem i obrysowywał wyrazistym konturem. Na jego twórczość silnie wpłynęła podróż do Bretanii oraz postimpresjonistyczna sztuka Ślewińskiego. W 1918 pojawił się w obrazach Makowskiego motyw kluczowy dla jego dalszej twórczości - postać dziecka. Artysta malował wówczas liryczne, naiwne w wyrazie wizerunki dzieci w pastelowych, wysmakowanych tonacjach. Około 1920 powstały inspirowane sztuką Pietera Bruegla St. rozległe pejzaże ożywione sztafażem i utrzymane w zmatowiałej kolorystyce z przewagą brązów i zieleni. Rok 1928 stanowił istotną cezurę w twórczości artysty. Skrystalizował się wówczas jego indywidualny styl obrazowania, niepowtarzalny w kontekście sztuki europejskiej. wykształcił wtedy własny, charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny styl łączący echa kubizmu, fascynację sztuką ludową i malarstwa artystów naiwnych. W latach 1929 – 30 Makowski tworzył liczne kompozycje olejne, akwarelowe, rysunkowe z przedstawieniami dzieci. Należą one do dojrzałej i artystycznie wysublimowanej fazy twórczości Makowskiego, w której artysta uprościł kształty, sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków, liniom nadał moc i wyrazistość. Prócz malarstwa sztalugowego, akwareli i rysunku Makowski uprawiał techniki graficzne - drzeworyt, akwafortę i litografię. Zajmował się ilustrowaniem książek i projektowaniem okładek; ozdobił drzeworytami wydane w 1925 w Paryżu „Pastorałki” Tytusa Czyżewskiego. Pisał ponadto wiersze, opowiadania i teksty z zakresu teorii sztuki.

Nr katalogowy: 43

Tadeusz Makowski (1882 - 1932)
Pięcioro dzieci z psem


akwarela, kredka, papier / 23 x 31 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: Tadé Makowski, na dole autorska dedykacja: A Nino Frank amicalement, na odwrocie sygnatura ozdobna: Tade | Mak | ow | sk | i


Estymacja:
100 000 - 130 000 zł
22 372 - 29 083 EUR
26 526 - 34 483 USD

Cena sprzedaży:
100 000 zł
22 372 EUR
26 526 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 8 grudnia 2020

8 grudnia godz. 19.00
aukcja odbędzie się online

wystawa przedaukcyjna:
20 listopada - 8 grudnia
Galeria Domu Aukcyjnego
ul. Wiejska 20, Warszawa

Licytuj online

ZLECENIE LICYTACJI

Zapytaj o obiekt   

Newsletter

Zapisując się na newsletter Domu Aukcyjnego Polswiss Art otrzymujesz: